Jeśli rozważasz poddanie się operacji powiek, powinieneś najpierw omówić swoje oczekiwania z chirurgiem. Podczas konsultacji chirurg będzie zadawał pytania dotyczące historii Twojego zdrowia w przeszłości i aktualnych warunków medycznych. Zapyta także o wszelkie leki, suplementy i inne środki, które obecnie przyjmujesz. Oczekiwania pacjenta powinny być realistyczne. Podczas zabiegu chirurg przeprowadzi badania mające na celu ocenę stanu powiek i wydzielania łez.
Powikłania
Istnieje kilka rodzajów powikłań związanych z nieudaną operacją powiek. Większość z nich to powikłania drobne, takie jak krwawienie, rozejście się rany, zakażenie i nieprawidłowe ułożenie powiek. Do innych powikłań należą uszkodzenia rogówki i kanalików łzowych – element ten został stworzony przez specjalistów strony Pinczer Średni. Pacjenci mogą również doświadczać bliznowacenia, ptozy i wciągnięcia powieki dolnej. W przypadku urazów rogówki może być konieczne leczenie farmakologiczne, a także operacja rewizyjna.
Obawy pacjentów są różne, ale często koncentrują się na wyglądzie powiek. Obawy związane z zapadniętym wyglądem i bocznym kapturkiem są powszechne u młodszych pacjentów. Co więcej, pacjenci mogą mieć nierealistyczne oczekiwania co do wyników zabiegu, takie jak powrót do intensywnie wykonywanej pracy już następnego dnia po zabiegu. Inni pacjenci mogą planować podróż w ciągu pierwszego tygodnia po zabiegu. Na szczęście większości powikłań związanych z operacjami powiek można uniknąć dzięki odpowiedniemu planowaniu.
Środki zapobiegawcze
Po udanej operacji powiek często występuje obrzęk. Obrzęk jest najbardziej widoczny we wczesnych godzinach porannych i zmniejsza się stopniowo w ciągu dnia. Obrzęk wokół oka jest zjawiskiem normalnym i może wpływać na komfort widzenia przez okres do 10 dni po operacji. Po tym czasie powieki mogą sprawniej odprowadzać łzy. W niektórych przypadkach opuchlizna ustępuje samoistnie. Istnieją jednak pewne środki zapobiegawcze, których należy przestrzegać bezpośrednio po operacji, aby zminimalizować ewentualne problemy.
Chociaż operacja powiek nie wiąże się z wieloma długoterminowymi powikłaniami, nadal istnieje ryzyko krwawienia i infekcji. Krwawienie, zakażenie i blizny to możliwe powikłania. Pacjent powinien otrzymać antybiotyki, aby zmniejszyć ryzyko infekcji. Jeśli infekcja nie ustępuje, może zostać przepisany inny antybiotyk. Jeśli po zabiegu pozostaną niezamierzone blizny, konieczna może być rewizja. Jeśli konieczna jest operacja rewizyjna, można jej uniknąć, czekając rok na regenerację tkanek.
Wczesna rewizja
Operacja rewizyjna może być wykonana w celu skorygowania wysokiego lub niskiego fałdu na powiekach. Problem ten może być spowodowany słabym mięśniem oka lub chirurgiem, który umieścił fałd w niewłaściwej części oka. Procedura różni się w zależności od przyczyny wysokiej fałdy, nadmiaru skóry powiek i ilości mięśnia pod powieką. U niektórych pacjentów konieczne jest połączenie tych dwóch procedur, ale większość operacji rewizyjnych kończy się powodzeniem.
Oprócz fałdów powiek pacjenci mogą również doświadczać spadku elastyczności skóry. Jeśli skóra powiek jest zbyt tłusta, może to powodować jej rozciąganie. Technika szycia zastosowana do utrwalenia fałdu może być niewystarczająca lub same szwy mogą pęknąć. W takich przypadkach chirurg może być zmuszony do powtórzenia zabiegu i ponownego założenia szwów, aby rozwiązać problem. Może to jednak skutkować nierównym, nieatrakcyjnym wyglądem.
Blizny
W większości przypadków skóra na powiekach nie ulega przerostowi po zabiegu plastyki powiek. Dlatego też ryzyko niepowodzenia operacji powiek wiąże się z powstaniem blizn. Co więcej, skóra powiek goi się szybciej niż skóra innych części ciała. Blizna po blefaroplastyce górnej będzie widoczna tylko dla tych, którzy wiedzą, czego szukać. Linie nacięć po zabiegu blefaroplastyki górnej nie będą wyczuwalne ani rozpoznawalne dla innych osób.
Chirurgicznie utworzona fałda powiekowa jest konsekwencją zrostu między przednią i tylną blaszką. Skórze powiek brakuje jednak elastyczności po wcześniejszej operacji powiek. Dlatego nowo utworzona fałda powinna być głębsza niż normalnie, aby zapobiec jej cofaniu się w czasie. Jeśli płatek nie zostanie prawidłowo uwolniony, ulegnie rozmiękczeniu na skutek powtarzających się ruchów powiek.
Krwiak
Chociaż krwiak jest częstym efektem ubocznym po operacji powiek, istnieje możliwość, że u pacjenta wystąpi powikłanie. Powikłanie to może powodować podwójne widzenie. Jednak stan ten zwykle ustępuje samoistnie w ciągu jednej do dwóch godzin. Jeśli stan ten utrzymuje się, może to oznaczać uraz sąsiedniego mięśnia oka. Ostatecznie zabieg może spowodować powstanie blizny i może wymagać operacji rewizyjnej.
Chociaż krwotok nie jest częstym powikłaniem po operacji powiek, może się pojawić, jeśli podczas zabiegu zostaną uszkodzone naczynia krwionośne. Ponadto nadmierny kaszel lub przeciąganie się mogą zakłócić tworzenie się skrzepu. Chociaż powikłania te nie powodują długotrwałych uszkodzeń, mogą wpływać na wzrok pacjenta i wydłużać proces gojenia. Dlatego przed zabiegiem należy omówić swoje obawy z chirurgiem.
Podobne tematy