Żylaki mogą być niezwykle bolesne, zwłaszcza gdy są szczególnie widoczne w gorących miesiącach letnich. Jednak pływanie jest fantastycznym sposobem na złagodzenie bólu. Pozwala ono pływakowi na chwilową nieważkość w wodzie, co pomaga złagodzić wpływ grawitacji na nogi.

Ćwiczenia mogą pomóc w zapobieganiu żylakom

Żylaki mogą wystąpić we wszystkich grupach wiekowych, a pewne czynniki mogą zwiększyć ryzyko ich wystąpienia. Czynniki te mogą obejmować genetykę, otyłość, a także stanie lub siedzenie nieruchomo przez długie okresy czasu. Jednak ćwiczenia mogą pomóc w zapobieganiu im w wielu przypadkach. Istnieje kilka różnych ćwiczeń, które mogą pomóc Ci utrzymać zdrową strukturę żył i zapobiec powstawaniu żylaków.

Jednym z ćwiczeń, które jest świetne dla nóg jest chodzenie. Ten rodzaj ćwiczeń promuje krążenie, utrzymuje zdrowe ciśnienie krwi i wzmacnia kości i mięśnie. Chodzenie jest uważane za bezpieczne dla osób ze wszystkimi rodzajami schorzeń, ale początkujący powinni zawsze nadawać tempo swoim ćwiczeniom. Jeśli czujesz ból podczas chodzenia, zwolnij i rób przerwy.

Chodzenie może również pomóc w zapobieganiu żylakom – cytat ten został zaczerpnięty od redaktora serwisu Naucz się pływać. Chodzenie sprawia, że mięśnie łydek kurczą się i rozluźniają, co pomaga przepychać krew w górę nogi. Nawet jeśli pracujesz przy biurku przez cały dzień, staraj się spacerować co kilka godzin. Staraj się zaplanować krótkie spacery lub chodzić po schodach, kiedy tylko jest to możliwe. Spacer to wyjątkowo mało inwazyjna forma ćwiczeń, którą łatwo wykonać w dowolnym miejscu.

Pończochy uciskowe klasy medycznej

Powinieneś rozważyć noszenie pończoch uciskowych, jeśli masz żylaki. Mogą one zapobiec powstawaniu dodatkowych pajączków, złagodzić objawy z nimi związane i zapobiec zakrzepom krwi. Pończochy kompresyjne klasy medycznej są zaprojektowane tak, aby wywierać nacisk na tętnice powierzchniowe i żyły w celu zwiększenia krążenia krwi.

Przed zakupem tych pończoch upewnij się, że masz je przepisane przez lekarza. Twoja firma ubezpieczeniowa może wymagać wypróbowania ich przed podjęciem decyzji, czy są one dla Ciebie odpowiednie. Należy również zapytać lekarza, czy pończochy są zatwierdzone przez Twój plan.

Pończochy o stopniowanym ucisku są wykonane z różnymi poziomami ucisku. Różnią się one kolorem, wzorem i materiałem tekstylnym. Upewnij się, że są one prawidłowo dopasowane. Jeśli są zbyt ciasne, pończochy mogą powodować ból i odcinać krążenie. W razie potrzeby powinnaś móc je zdjąć, aby wziąć prysznic lub założyć na nie buty.

Laserowe leczenie żylaków

Laserowe leczenie żylaków może wydawać się świetnym pomysłem, ale wiąże się z nim pewne ryzyko. Nawet jeśli ta procedura jest skuteczna w leczeniu tych żył, to nie jest dobry pomysł, aby pływać po tej procedurze. Musisz być świadomy tych zagrożeń, zanim pójdziesz pod nóż.

Po tym zabiegu będziesz musiał brać środki przeciwbólowe i unikać długotrwałego stania lub siedzenia. Jednakże, można wziąć krótki spacer trzy razy dziennie, aby promować normalny przepływ krwi. Przez jeden do dwóch tygodni należy unikać podnoszenia ciężarów lub biegania. Może również wystąpić zasinienie i opuchlizna. W tym czasie należy skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia, aby sprawdzić, czy nie wystąpiły powikłania.

Żylaki są spowodowane przez osłabione zastawki w żyłach. Gdy zastawki są słabe, krew wpływa do nich wstecznie. To powoduje, że żyły ulegają zniekształceniu i stają się niezwykle bolesne.

Opcje leczenia żylaków

W przypadku żylaków istnieją różne opcje leczenia. Zabiegi te są zwykle wykonywane przez lekarza z certyfikatem zarządu. Lekarze, którzy specjalizują się w warunkach naczyniowych obejmują chirurgów naczyniowych i naczyniowych radiologów interwencyjnych. Przeprowadzą oni ukierunkowany wywiad medyczny i egzamin fizyczny. Lekarze ci mogą wykonać obrazowanie ultrasonograficzne żył pod skórą, aby ocenić ich funkcję.

Opcje leczenia żylaków mogą obejmować środki domowe, skleroterapię, zabiegi laserowe, zabiegi o częstotliwości radiowej, endoskopową operację żył oraz ambulatoryjną flebektomię. Pończochy uciskowe są często pierwszym sposobem leczenia, które pomagają żyłom nóg funkcjonować lepiej poprzez zmniejszenie ciśnienia. Używanie pończoch uciskowych może również zapobiec pogorszeniu się stanu żylaków. Inną skuteczną opcją leczenia jest sklerotyzacja, która polega na wstrzyknięciu roztworu sklerotyzującego lub pianki do żył. Zabieg ten powinien przynieść efekt w ciągu kilku tygodni.

Innym popularnym sposobem leczenia żylaków jest skleroterapia piankowa pod kontrolą ultradźwięków. Procedura ta wykorzystuje zatwierdzony przez FDA środek chemiczny do zamknięcia ścian żyły i przekierowania przepływu krwi do pobliskich zdrowych żył. Procedura ta jest stosowana tylko w przypadku głębszych żylaków, jednak nie jest odpowiednia dla większych lub bardziej złożonych żylaków.

Podobne tematy