Najczęstszym pytaniem dotyczącym usuwania żylaków jest „czy to bolesne?”. Odpowiedź na to pytanie zależy od rodzaju procedury, która jest wykonywana. Niektóre metody są bolesne, podczas gdy inne są całkowicie bezbolesne. Należą do nich flebectomia z zasilaniem transiluminacyjnym, skleroterapia i fistuloplastyka.

Flebectomia ambulatoryjna

Pierwszym etapem flebectomii ambulatoryjnej w celu usunięcia żylaków jest konsultacja z lekarzem. Lekarz zaznaczy i znieczuli obszar, który ma być poddany zabiegowi. Użyje małego haczyka lub igły, aby usunąć żylak. Zabieg jest zwykle wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Następnie przerwie on żyłę i usunie jej odcinki.

Zabieg flebectomii ambulatoryjnej jest na ogół bezbolesny i nie wymaga hospitalizacji – część ta jest zasługą redakcji strony Modni i Zdrowi – Moda & Zdrowie – zbiór poradników na temat zdrowego trybu życia i urody. Większość pacjentów jest w stanie wrócić do normalnej aktywności w ciągu dnia lub dwóch. Może wystąpić łagodny ból pooperacyjny lub zasinienie w miejscu nacięcia, ale te efekty uboczne ustąpią i ostatecznie zanikną. Przez kilka pierwszych dni konieczne może być również opatrywanie tego obszaru. Jeśli obszar ten pozostaje w stanie zapalnym przez dłuższy czas, pacjent powinien nosić pończochy uciskowe, aby ułatwić przepływ krwi.

Ambulatoryjna flebektomia jest powszechną procedurą usuwania powierzchownych żylaków. Zabieg jest procedurą jednodniową, wymagającą niewielkich nacięć na skórze. Procedura ta zwykle usuwa żyły, które są zbyt duże dla leczenia zachowawczego, a wyniki kosmetyczne są często doskonałe. Ambulatoryjna flebektomia może nie być odpowiednia dla Ciebie, jeśli przyjmujesz leki rozrzedzające krew, masz problemy z krzepnięciem krwi, zapalenie tkanki łącznej lub cierpisz na poważne obrzęki.

Chociaż ambulatoryjna flebektomia jest na ogół zabiegiem stosunkowo bezbolesnym, często wiąże się z zasinieniem lub zdrętwieniem po zabiegu. Procedura obejmuje również krótki okres rekonwalescencji, zazwyczaj tydzień lub dwa.

Skleroterapia

Procedura nie jest bolesna dla większości pacjentów. Jednak niektóre osoby odczuwają ból i dyskomfort po zabiegu. W większości przypadków skleroterapia eliminuje problematyczne żyły. Istnieją pewne zagrożenia związane z zabiegiem, w tym zatorowość płucna. To powikłanie może spowodować trudności w oddychaniu, ból w klatce piersiowej lub kaszel krwią. Innym ryzykiem jest to, że małe pęcherzyki powietrza mogą wzrosnąć w krwiobiegu, co może powodować zaburzenia widzenia, bóle głowy lub omdlenia. Zdarzają się również rzadkie przypadki reakcji alergicznych.

Po zabiegu pacjent może wrócić do normalnej aktywności. Mogą wystąpić kilkuminutowe zaburzenia widzenia. W niektórych przypadkach może być konieczne powtórzenie zabiegów. Jednak ryzyko związane ze skleroterapią jest mniejsze niż w przypadku innych metod. Dodatkowo, zabieg nie wymaga przestojów w pracy.

Skleroterapia jest skuteczną metodą leczenia mniejszych lub większych żylaków. Może być stosowana samodzielnie lub jako kontynuacja zabiegu chirurgicznego. Jego składnik chemiczny, zwany sklerozantem, nie jest toksyczny dla ludzi i nie wiadomo, czy nie powoduje wad wrodzonych. Ponadto sklerozant nie przenika do mleka matki, więc pacjenci nie powinni obawiać się jego spożycia.

Innym zabiegiem na żylaki jest flebektomia, która polega na wykonaniu wielu małych nacięć wzdłuż żyły. Lekarz następnie używa małego haczyka, aby wyciągnąć żyłę z nacięć. Większość pacjentów zgłasza, że po zabiegu czuje się znacznie lepiej.

Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem żył przed poddaniem się jakiemukolwiek rodzajowi leczenia żylaków. Lekarz może wtedy ustalić przyczynę dolegliwości i określić najlepszą opcję leczenia.

Fistuloplastyka

Procedura jest uważana za leczenie małoinwazyjne. Wykonywany jest przez dyplomowanego Radiologa Interwencyjnego, który używa specjalnego urządzenia przypominającego balon do otwarcia zwężonej żyły. Procedura ma minimalne ryzyko i trwa zazwyczaj jedną lub dwie godziny. Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, a następnie zakładane są szwy w celu zamknięcia małego otworu.

Istnieje kilka metod leczenia żylaków. Ablacja laserowa to mało inwazyjna technika, która jest podobna do ablacji o częstotliwości radiowej, ale wykorzystuje laser zamiast fal radiowych. Inna opcja leczenia polega na zastosowaniu specjalistycznego kleju żylnego o nazwie VenaSeal w celu uszczelnienia żyły. Chociaż ta metoda nie jest szczególnie bolesna, niektórzy pacjenci uważają ją za niewygodną.

Przed poddaniem się zabiegowi, pacjent będzie potrzebował znieczulenia miejscowego oraz cewnika zawierającego balonik. Urządzenie to jest wprowadzane przez żyłę, która następnie jest powiększana. Pacjenci muszą nosić odzież uciskową przez pierwsze 10 minut po zabiegu, aby zminimalizować ewentualne krwawienie.

Po zabiegu pacjenci mogą powrócić do normalnych czynności. Jednak niektórzy ludzie mogą potrzebować dodatkowych procedur w celu usunięcia innych żył w okolicy. Procedura ta jest jednak znacznie bardziej skuteczna niż tradycyjne usuwanie żył. Jest również mniej bolesny i związany z mniejszą liczbą powikłań. Procedura ta jest dobrą opcją, jeśli cierpisz z powodu poważnych żylaków i szukasz bardziej trwałego rozwiązania.

Tradycyjne procedury usuwania żylaków wymagają znieczulenia ogólnego i sali operacyjnej. Większość świadczeniodawców preferuje obecnie mniej inwazyjne procedury. Podczas gdy niektórzy pacjenci nie doświadczają objawów po zabiegu, inni będą odczuwać obrzęk i ból.

Transilluminated powered phlebectomy

Transilluminated powered phlebotomy (TIPP) to procedura usuwania żylaków. Zabieg ten jest bolesny, a u pacjentów mogą wystąpić zasinienia i obrzęki. Powinien być wykonywany tylko u pacjentów, którzy nie mają żadnych innych opcji leczenia. TIPP może być wskazany u pacjentów z dużą liczbą żylaków, rozległym zakrzepowym zapaleniem żył lub otyłością.

Procedura TIPP jest jedną z najnowszych opcji chirurgii żylaków. Chociaż przeprowadzono ograniczoną liczbę badań porównujących TIPP z operacją konwencjonalną, wydaje się, że nie ma ona znaczącej przewagi nad operacją konwencjonalną. Jedną z głównych zalet techniki TIPP jest to, że można ją wykonać w znacznie krótszym czasie niż operację konwencjonalną.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Lekarz wstrzykuje środek znieczulający bezpośrednio do żyły, aby zdrętwiał obszar. Następnie lekarz wprowadza źródło światła przez tkankę, aby obejrzeć żyły. Gdy żyła jest widoczna, cewnik z ostrzem jest wprowadzany do żyły i włączany. Następnie ostrze przecina żyłę, a jej kawałki są zasysane z powrotem do cewnika.

Transilluminated powered phlebotomy jest mało inwazyjną procedurą usuwania żył. Wykonywana jest w warunkach ambulatoryjnych i wymaga niewielkich nacięć. Jest bardziej dokładna i skuteczna niż tradycyjna flebotomia. Po zabiegu pacjenci otrzymują zwykle opatrunek uciskowy i pończochy.

Powrót do zdrowia po operacji żylaków

Powrót do zdrowia po operacji żylaków to długi proces. Całkowity powrót do zdrowia po operacji może trwać nawet rok. W tym czasie pacjenci powinni odpoczywać i nie wychodzić z domu. Ważne jest, aby przestrzegać zaleceń lekarza, aby zapewnić, że proces gojenia jest tak wygodne, jak to możliwe. Ważne jest również, aby być cierpliwym i dać znać lekarzowi, jeśli pojawią się problemy.

Po operacji żylaków nogi mogą być zasinione lub opuchnięte. Pończochy uciskowe i zmiana stylu życia mogą pomóc w zapobieganiu ich pogorszeniu. Jeśli jednak Twoje żylaki są bardziej nasilone, być może będziesz chciał rozważyć zabieg chirurgiczny. Zabieg ten wiąże się z zastosowaniem znieczulenia. Możesz otrzymać znieczulenie miejscowe, aby zablokować ból w małym obszarze, lub możesz wybrać znieczulenie ogólne, które zapobiega byciu świadomym podczas zabiegu.

Operacja żylaków wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, a mała igła wprowadzana jest w grzbiet dłoni. Znieczulenie zostanie następnie wstrzyknięte przez igłę. W ciągu kilku sekund będziesz nieprzytomny. Lekarz zastosuje również znieczulenie miejscowe, aby znieczulić obszar wokół nacięcia. Nacięcia są zwykle w małej żyle w pachwinie lub z tyłu kolana. Po zabiegu pacjent będzie prawdopodobnie musiał nosić pończochy uciskowe przez kilka tygodni.

Na szczęście większość pacjentów odczuwa jedynie niewielki dyskomfort po operacji żylaków. Powszechne jest doświadczanie łagodnego zasinienia wokół leczonego obszaru. Nie powinno to jednak przeszkadzać w powrocie do normalnego trybu życia.

Podobne tematy