Istnieje kilka różnych sposobów leczenia pryszczy na skórze powieki. W pierwszej kolejności możesz zastosować ciepły okład, aby przyspieszyć proces drenażu. Następnie, jeśli krostki utrzymują się przez kilka dni, można rozważyć poddanie ich leczeniu. Ewentualnie może być konieczne ich chirurgiczne usunięcie. W takim przypadku należy skonsultować się z dermatologiem.

Xanthelasma

Xanthelasma to schorzenie charakteryzujące się uniesioną żółtą plamką na skórze powieki. Zazwyczaj występuje w okolicy kantu przyśrodkowego. Nazwa tego schorzenia pochodzi od greckiego xanthos, co oznacza „pobita metalowa płytka”. Jest to powszechny problem kosmetyczny, który rzadko zaburza widzenie. Może być jednak uciążliwy i powodować poważne problemy zdrowotne.

Leczenie xanthelasmy obejmuje miejscowe stosowanie kwasu trójchlorooctowego i lasera dwutlenku węgla. Żadna z tych metod nie jest jednak całkowicie skuteczna. Istnieją efekty uboczne obu tych metod leczenia, takie jak możliwość poparzenia i zranienia oka. Mimo tych skutków ubocznych nie zastępują one zabiegów chirurgicznych.

milium

A Guzek na skórze powieki to dolegliwość, która często jest spowodowana różnymi czynnikami, w tym bakteriami pochodzącymi z soczewek kontaktowych lub akcesoriów. Jest ona nieszkodliwa i nie wymaga leczenia, ale należy podjąć kilka środków ostrożności, aby zapobiec jej ponownemu pojawieniu się. Używanie delikatnego środka złuszczającego, utrzymywanie okolic oczu w czystości i suchości oraz stosowanie czystych, nawilżających kosmetyków to dobre sposoby na zmniejszenie ryzyka wystąpienia milii wtórnej.

Milia to drobne zgrubienia na skórze, które powstają, gdy pod warstwą powieki zostają uwięzione kawałki martwych komórek skóry. Ten bogaty w keratynę osad w końcu twardnieje i tworzy białą kulkę. Znamiona najczęściej występują u noworodków, ale mogą osiągać średnicę nawet dwóch milimetrów. Nieleczone znamiona mogą się pogłębiać i być bolesne.

gradówka

Jeśli podejrzewasz, że gradówka na skórze powieki jest zakażona, udaj się do okulisty, aby wykluczyć inne schorzenia. Konieczne może być wstrzyknięcie sterydu, aby zmniejszyć obrzęk i odprowadzić ropę. Jeśli jednak gradówka jest duża lub zakażona, konieczne może być jej chirurgiczne wycięcie. Lekarz znieczuli dotkniętą chorobą powiekę i wykona niewielkie nacięcie.

Chociaż stan ten jest zwykle bezobjawowy, istnieją różne przyczyny gradówki. U dzieci skóra powieki nie jest w pełni rozwinięta. W związku z tym powierzchowne zakażenie może łatwo rozprzestrzenić się na gałkę oczną. Często łagodny przypadek gradówki można wyleczyć ciepłym okładem lub masażem. Jeśli jednak obecna jest torbiel, lekarz przeprowadza niewielką operację w celu jej usunięcia.

Brodawczak

Brodawczak to łagodna narośl występująca na skórze powieki. Te łagodne zmiany są podobne do brodawek i często są bezbolesne, ale mogą być również przedrakowe lub złośliwe. Na szczęście większość brodawczaków jest nieszkodliwa i można się ich pozbyć, wykonując niewielkie wycięcie lub kauteryzację.

W niektórych przypadkach całkowite wycięcie jest nie do przyjęcia z kosmetycznego punktu widzenia. W takim przypadku lekarz prawdopodobnie zaleci inne opcje leczenia, takie jak interferon lub inne terapie. Ogólnie rzecz biorąc, zabieg chirurgiczny jest procedurą ambulatoryjną. Chociaż jedynym możliwym powikłaniem zabiegu jest blizna pooperacyjna, brodawczaki powiek są bardzo małe i mogą zagoić się same.

Czerniak

Jednym z najczęstszych nowotworów oka jest czerniak, który jest znany jako guzek na skórze powieki. Choć może on dotknąć każdego, jest szczególnie niebezpieczny dla osób o jasnej skórze i jasnych oczach. Ponadto osoby z zespołem znamienia atypowego są również narażone na rozwój tego nowotworu. Na szczęście dostępne są metody leczenia czerniaka powiek, a lekarze nadal prowadzą badania nad sposobami zapobiegania nawrotom choroby.

Pierwszym krokiem w leczeniu jest odróżnienie tego nowotworu od innych rodzajów raka oka. Guz ten może wyglądać jak różowe oko i sączyć płyn. W rzadkich przypadkach może również powodować wypadanie rzęs. Jeśli podejrzewasz, że Twoja powieka jest dotknięta nowotworem, powinieneś natychmiast skonsultować się z okulistą. Guz może być także oznaką innych rodzajów nowotworów, takich jak chłoniak oczodołu.

Podobne tematy