Jeśli cierpisz z powodu suchych powiek, możesz spróbować jednego z wielu domowych sposobów. Większość z nich sprawdza się w mniej poważnych przypadkach tej dolegliwości, ale jeśli objawy się nasilają lub utrzymują, powinnaś skonsultować się z dermatologiem. Lekarz pomoże ustalić, czy przyczyną dolegliwości jest choroba podstawowa, i zaleci odpowiedni plan leczenia. Suchość powiek może być również spowodowana innymi chorobami skóry i czynnikami środowiskowymi.

Nawilżające kremy pod oczy

Istnieje wiele różnych rodzajów kremów pod oczy, ale jednym z najpopularniejszych jest krem nawilżający. Ten rodzaj kremu pod oczy został opracowany w celu poprawy wyglądu zmarszczek, podkrążonych oczu i worków pod oczami poprzez zmniejszenie stanu zapalnego i przywrócenie elastyczności skóry. Najlepsze kremy pod oczy na suche powieki mają silne działanie nawilżające i zapewniają uczucie luksusu. Są one również dostępne w wersji wegańskiej i nadają się do wszystkich rodzajów skóry.

Utrzymanie łez w oczach na dłużej

Krople na receptę są często stosowane w przypadku przewlekłej suchości oka. Zmniejszają one stan zapalny i zwiększają produkcję łez, choć rezultaty nie zawsze są natychmiastowe. Jedna z dostępnych na receptę kropli do oczu, o nazwie Xiidra, daje lepsze wyniki niż jej konkurent Restasis. Inna metoda leczenia, znana jako zatyczki punkcikowe, jest wprowadzana do kanalików łzowych, co pomaga w utrzymaniu naturalnych łez w oku na dłużej.

Skonsultuj się z lekarzem, jeśli masz suche powieki

Być może masz suche powieki i zastanawiasz się, czy powinieneś pójść do lekarza. Ogólnie rzecz biorąc, powyższe domowe sposoby są najskuteczniejsze w przypadku łagodnego przebiegu choroby. Jeśli jednak stan ten się pogarsza, należy zasięgnąć porady lekarza. Lekarz zbada oczy i zbada wszelkie schorzenia leżące u ich podłoża, aby wykluczyć poważne problemy zdrowotne. Lekarz będzie również w stanie przepisać najlepsze metody leczenia suchych powiek i pomoże dobrać najlepszy sposób leczenia.

Unikanie alergenów

Jeśli szukasz naturalnego środka do leczenia suchych powiek, powinieneś unikać wszelkich źródeł alergenów. Należą do nich roztocza kurzu, sierść zwierząt domowych i materiały dywanowe. W domu należy zamykać okna w sezonie pylenia roślin i utrzymywać klimatyzację. Noś okulary przeciwsłoneczne i używaj osuszacza powietrza, aby kontrolować pleśń i wilgoć. Należy również unikać pocierania oczu, co może pogorszyć stan suchych powiek.

Kontaktowe zapalenie skóry

Istnieje związek pomiędzy kontaktowym zapaleniem skóry a suchością powiek. Oczy są niezwykle wrażliwe na różne alergeny, a kontaktowe zapalenie skóry wokół oczu może być spowodowane przez wiele różnych czynników. Alergeny przenoszone drogą powietrzną, takie jak lakier do paznokci i farba do włosów, są częstą przyczyną zapalenia skóry powiek. Szampony i perfumy zawierają środki konserwujące, które mogą powodować alergiczne kontaktowe zapalenie skóry wokół oczu.

Egzema

Jeśli masz uporczywe, pokryte płatkami skóry powieki, warto zasięgnąć porady dermatologa. Lekarze ci są wykwalifikowani w leczeniu schorzeń oczu, począwszy od suchości powiek, a skończywszy na problemach zdrowotnych leżących u ich podłoża. W większości przypadków domowe sposoby radzenia sobie z suchością powiek pozwolą na złagodzenie objawów, ale w przypadku przewlekłej choroby konieczne może być przepisanie leków przez lekarza.

Podobne tematy