Ciężka sytuacja w pracy? Negatywny zespół? Fatalne procedury i brak wpływu na cokolwiek co dzieje się w firmie? Wiele osób przechodzi przez to co dziennie i żyje w napięciu. Na szczęście jest zwolnienie lekarskie na wypalenie zawodowe! Czy aby na pewno nam się należy? Przejdź do artykułu i zapoznaj się z tajnikami tego typu zwolnienia oraz możliwymi zmianami. 

Zasady L4 na wypalenie zawodowe

Powód wystawienia zwolnienia lekarskiego może być różny w zależności od naszego stanu zdrowia, jednak niewielu słyszało o zwolnieniu na wypalenie zawodowe. Zwolnienie lekarskie w kontekście wypalenia zawodowego może wystawić lekarz psychiatra i jest to jak najbardziej honorowanie zwolnienie przez ZUS i pracodawców. Można też skorzystać z zwolnienia lekarskiego online.

Dzięki możliwości e-konsultacji lekarskich pacjenci mogą załatwiać podstawowe sprawy związane z wizytą u lekarza bez wychodzenia z domu!

Mimo że bezpośrednio nie wpływa na naszą zdolność do pracy to wypalenie zawodowe może prowadzić do zaburzeń psychicznych i stanów depresyjnych, dlatego lekarze psychiatrzy wystawiają zwolnienia lekarskie właśnie z taką przyczyną. Zwolnienie lekarskie na wypalenie zawodowe jest obecnie kwestią sporną w ZUS-ie który może podważyć zasadność wystawienia takiego zwolnienia lekarskiego. 

Co jest powodem zmiany stanowiska ZUS-u  w sprawie zwolnień lekarskich na tzw. wypalenie zawodowe? Powodem może być przede wszystkim być brak takiej choroby która istnieje w rozumieniu WHO i można ją podciągnąć pod niezdolność do wykonywania czynności służbowych. Oficjalne stanowisko ZUS-u jeszcze ostatecznie nie wybrzmiało więc obecnie lekarze psychiatrzy mają prawo wystawiać podobnego rodzaju zwolnienia jednak mogą one być blokowane i może w związku z nimi przysługiwać zasiłek chorobowy.

Dlaczego wypalenie zawodowe może przestać być respektowane jako powód zwolnienia lekarskiego?

W przypadku zwolnień od lekarzy wymagane jest wpisanie w rozpoznaniu kodu choroby który doktor diagnozujący przypadek rozpoznał. Kody te są zawarte w międzynarodowym zbiorze kodów chorobowych ICD-10 definiowanych przez WHO. Lekarz psychiatra w trakcie diagnozy musi więc wpisać rozpoznanie jako wypalenie zawodowe, co według definicji WHO nie zalicza się do chorób więc samo zwolnienie z pracy może być traktowane jako niezasadne. Dlaczego dopiero teraz podjęto taką decyzje? ZUS od pewnego czasu zauważał że coraz więcej przypadków zwolnień lekarskich brana jest pod pozorem chorób psychicznych, lub właśnie wypalenia zawodowego. O ile w przypadku lekarzy internistów zwolnienie może być wystawione maksymalnie na 7 dni kalendarzowych to Psychiatrzy nie mają tego limitu. Duża ilość przypadków zmusiła więc Zakład Ubezpieczeń Społecznych do uszczelnienia systemu wystawiania zwolnień lekarskich.  

Naturalnie w dalszym ciągu będzie można wziąć zwolnienie lekarskie z przyczyn chorobowych w tym chorób psychicznych jednak samo wypalenie zawodowe z dużą dozą prawdopodobieństwa zostanie wycofane i nie respektowanie przez ZUS i pracodawców. 

Wypalenie zawodowe? Udaj się na konsultacje

Mimo że wypalenie zawodowe nie jest traktowane jako choroba to w przypadku skrajnie negatywnego nastawienia do pracy mimo relatywnie dobrych warunków wizyta w gabinecie psychiatrycznym może być wskazana. Lekarz może wystawić też L4 na przemęczenie. Wypalenie zawodowe może nie być tym czym się wydaje a sama przyczyna może tkwić w człowieku znacznie głębiej. Najlepiej w celu rzetelnej diagnozy udać się na konsultacje ze specjalista Psychiatrii który dokona diagnozy, zaleci przepisanie leków, oraz wystawi skierowanie na psychoterapię która pomoże w rozwiązaniu problemów. W przypadku kiedy okaże się że nasza sytuacja nie ma nic wspólnego z wypaleniem istnieje szansa że zwolnienie otrzymamy. 



Podobne tematy