Istnieje kilka sposobów na pozbycie się żylaków w nogach. Należą do nich ablacja cewnikiem endovenous, ablacja laserowa, ablacja o częstotliwości radiowej i operacja. Dowiedz się, która procedura jest dla Ciebie odpowiednia. Pierwszym krokiem jest określenie, jaki rodzaj żylaków masz. Drugim krokiem jest podjęcie decyzji o metodzie usunięcia żylaków.

Chirurgiczne usuwanie żylaków

Chirurgiczne usuwanie żylaków jest opcją dla tych, którzy chcą zmniejszyć swoje widoczne żyły na nogach. Jest uważany za bezpieczny, skuteczny zabieg, a czas rekonwalescencji jest krótki. Niektórzy ludzie mają procedurę dzienną, jeśli są sprawni fizycznie i nie muszą pozostać w szpitalu na noc. Ludzie, którzy potrzebują bardziej złożonej procedury, jednak będzie musiał pozostać na noc. Pacjenci powinni przynieść ze sobą swoje aktualne leki. Będą również musieli wypełnić dokumentację pielęgniarską.

Pacjenci, którzy są zainteresowani operacją żylaków, powinni być świadomi ryzyka związanego z zabiegiem. Chociaż procedura jest stosunkowo bezpieczna, istnieje kilka zagrożeń. Zabieg może prowadzić do infekcji lub innych działań niepożądanych – ten fragment został przekazany przez stronę beautyfox.pl. Ryzyko jest niskie, ale pacjenci powinni nadal ważyć koszty i korzyści z tej procedury.

Procedura zwykle wymaga znieczulenia miejscowego i trwa około 45 minut. W większości przypadków pacjenci mogą wrócić do domu w ciągu kilku dni. Czas rekonwalescencji po zabiegu zależy od ciężkości dotkniętej żyły. Pacjenci będą musieli nosić pończochy uciskowe przez kilka tygodni po zabiegu.

Endovenous ablacja laserowa to kolejna opcja leczenia żylaków. Polega ona na wprowadzeniu cienkiej kaniuli do dotkniętej żyły. Laser emituje fale energii, które powodują zapadanie się ściany żyły. Ostatecznie, żyła zniknie w sposób naturalny. Procedura ta może usunąć problem w większych żyłach i jest preferowana w stosunku do innych metod.

Chociaż niektóre zachowawcze metody leczenia żylaków mogą pomóc w zapobieganiu chorobie, często wymagane jest chirurgiczne usunięcie żylaków. Pacjentom zaleca się noszenie pończoch uciskowych, aby ułatwić prawidłowe krążenie krwi. Powinni również unikać stania przez długie okresy czasu.

Endovenous ablacja cewnika

Endovenous ablacja cewnika do usuwania żylaków jest procedurą, która wykorzystuje energię częstotliwości radiowej lub lasera do uszczelnienia żyły odpiszczelowej w nodze. Procedura jest skuteczna w eliminowaniu bólu nóg i poprawie wyglądu. Zabieg trwa zwykle godzinę lub krócej i wymaga stosowania pończoch uciskowych.

Zabieg jest bardzo bezpieczny, choć istnieją pewne zagrożenia. Skutki uboczne mogą obejmować krwawienie i zasinienie wokół miejsca zabiegu. Istnieje również niewielkie ryzyko powstania skrzepu krwi w leczonej żyle. Innym ryzykiem jest podrażnienie nerwów, które biegną wzdłuż leczonych żył. Chociaż ryzyko jest minimalne, pacjenci powinni zadawać pytania, aby lepiej je zrozumieć.

Procedura rozpoczyna się od nałożenia kremu miejscowo znieczulającego na żylak. Miejscowy środek znieczulający jest również używany do znieczulenia obszaru, w którym cewnik zostanie wprowadzony. W celu wprowadzenia cewnika wykonuje się małe nacięcie na skórze. Cewnik jest następnie umieszczany w rozszerzonej żyle, a sonda ultradźwiękowa jest używana do monitorowania procedury. Po umieszczeniu cewnika w odpowiednim miejscu, elektroda o częstotliwości radiowej jest przesuwana do końcówki cewnika i przykładana do rozszerzonej żyły.

Pacjenci powinni być świadomi swoich opcji płatności po zabiegu. W większości przypadków pacjenci mogą skorzystać z ubezpieczenia zdrowotnego w celu pokrycia kosztów zabiegu. The Vein Centers of Connecticut uczestniczy w większości planów ubezpieczeń zdrowotnych i Medicaid. Większość ubezpieczeń medycznych pokrywa leczenie objawów, jednak zabiegi kosmetyczne często nie są pokrywane. Wcześniejsza autoryzacja od dostawcy ubezpieczenia zdrowotnego jest wymagana do ubiegania się o świadczenia ubezpieczeniowe.

Żylaki są powszechne i mogą prowadzić do innych poważnych powikłań. W ciężkich przypadkach stan ten może prowadzić do owrzodzenia nóg i zapalenia żył.

Laserowa ablacja żyły odpiszczelowej

Laserowa ablacja żyły odpiszczelowej jest mało inwazyjną procedurą, która usuwa żylaki poprzez zniszczenie ich za pomocą energii cieplnej. Procedura ta jest porównywalna do strippingu, ale powoduje mniej blizn, mniejszy ból i krótszy czas rekonwalescencji. Technika oparta jest na technice Seldingera, która polega na wprowadzeniu drutu prowadzącego 0,035” z końcówką J oraz kalibrowanego cewnika żylnego. Po zabezpieczeniu żyły, końcówka włókna laserowego jest umieszczana pod kontrolą sonograficzną, w odległości od jednego do dwóch centymetrów od połączenia odpiszczelowo-udowego. Taka pozycja pozwala na wystarczające opróżnienie żyły.

Procedura ma doskonałe wyniki wczesne i średnioterminowe z niskim odsetkiem zakrzepicy i parestezji. W przeciwieństwie do tego, konwencjonalna operacja refluksu żyły odpiszczelowej małej powoduje wysoki odsetek nawrotów i większe ryzyko niepowodzenia skleroterapii.

Chociaż technika ta ma wiele zalet, nie jest zalecana dla wszystkich. Pacjenci muszą najpierw określić swój ogólny stan zdrowia. Ablacja laserowa nie jest lekarstwem na żylaki. W niektórych przypadkach ablacja laserowa może nawet pogorszyć stan.

Choć wymaga niewielkiego nacięcia, metoda ta nie wymaga znieczulenia ogólnego i nie pozostawia dużych blizn. Procedura ta jest również bezpieczniejsza niż zabieg chirurgiczny. Oprócz tego, że nie pozostawia dużych blizn, pacjenci mogą powrócić do normalnych czynności bezpośrednio po zabiegu. Jednak energiczna aktywność nie jest zalecana przez dwa tygodnie. Po zabiegu może wystąpić niewielka bolesność i zasinienie, ale można je leczyć niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi.

Chociaż ablacja laserowa Endovenous nie jest uważana za lekarstwo na żylaki, jest realną alternatywą dla chirurgicznego usuwania żył. Endovenous ablacja laserowa jest minimalnie inwazyjną procedurą, która niszczy tkanki żylne. Długość fali i ilość energii dostarczonej do żyły może mieć wpływ na wyniki leczenia. Na przykład, odpowiednia długość fali może wpływać na szybkość, z jaką poszczególne chromofory absorbują energię, lub na skuteczność tworzenia się skrzeplin.

Ablacja żyły odpiszczelowej prądem o częstotliwości radiowej

Pierwszym krokiem w ablacji prądem o częstotliwości radiowej jest umieszczenie małego, pustego cewnika nad żyłą docelową. Punkt dostępu znajduje się zwykle 15 cm dystalnie od stawu kolanowego. Następnie cewnik jest wprowadzany do żyły pod kontrolą ultrasonograficzną. Podczas zabiegu wokół żyły wstrzykiwany jest tumescencyjny roztwór znieczulający, zwykle zawierający lidokainę i epinefrynę.

Pacjenci z niewielkimi lub poważnymi żylakami są głównymi kandydatami do tego zabiegu. Badanie ultrasonograficzne może pomóc lekarzom w określeniu wielkości żył i zmierzeniu refluksu żylnego (nieprawidłowo wysokiego ciśnienia w żyłach spowodowanego wadliwymi zaworami). Po ablacji prądem o częstotliwości radiowej, pacjenci mogą spodziewać się mniejszego bólu i mniejszej liczby żył. Patients can have multiple procedures to eliminate their varicose veins.

Zabieg może być wykonany w znieczuleniu ogólnym lub ze znieczuleniem miejscowym. Pacjenci mogą odczuwać pewien dyskomfort, w tym ból i obrzęk. Zabieg jest zazwyczaj wykonywany przez wykwalifikowanego chirurga. Czas rekonwalescencji wynosi zazwyczaj około dwóch tygodni. Po zabiegu pacjenci mogą wymagać kilku wizyt kontrolnych.

Endovenous thermal ablation jest kolejną alternatywą dla ablacji o częstotliwości radiowej. Procedura może spowodować zakrzepicę endovenous heat, ale ryzyko jest bardzo niskie. Technika ta jest skuteczna i może usunąć żylaki z minimalnym dyskomfortem.

Kilka dni po zabiegu, pacjenci mogą doświadczyć łagodnego zasinienia i obrzęku. Pończochy uciskowe powinny być noszone przez około tydzień, a pacjenci powinni unikać forsownych aktywności przez następne kilka dni. Pacjenci mogą również odczuwać łagodny ból, który może ustąpić w ciągu kilku dni.

Zabieg ten jest zazwyczaj wykonywany jako procedura ambulatoryjna. Po znieczuleniu okolicy środkiem znieczulającym, wykonuje się małe nacięcie w pobliżu chorej żyły. Następnie przez nacięcie wprowadzany jest hak do flebektomii. Zabieg trwa zazwyczaj około pół godziny. Pacjent może odczuwać niewielki dyskomfort, ponieważ stosowane jest znieczulenie miejscowe. Lekarz może użyć ultradźwięków do wprowadzenia cewnika do żyły.

Pończochy uciskowe po chirurgicznym usunięciu żylaków

Po operacji usunięcia żylaków pacjenci często noszą pończochy uciskowe, aby zminimalizować siniaki i ból. Pończochy te są zwykle noszone przez kilka tygodni. Tradycyjnie, pacjentom zaleca się noszenie pończoch uciskowych klasy drugiej przez cztery tygodnie, ale dla niektórych pacjentów dopuszczalny jest krótszy okres czasu. Pacjentów zachęca się również do unikania forsownej aktywności fizycznej przez kilka dni.

Optymalna długość czasu, przez jaki pacjenci muszą nosić pończochy uciskowe po zabiegu, zależy od liczby usuniętych żył i wielkości leczonych żył. W tym okresie pończochy zapobiegają ponownemu napełnianiu się żył krwią i powodowaniu ponownego pojawienia się pajączków. Dzięki temu pacjenci widzą stopniową poprawę w leczonych żyłach.

Pończochy uciskowe są często przepisywane pacjentom poddawanym operacji usunięcia żylaków jako część planu leczenia zachowawczego. Poprawiają one przepływ krwi, zmniejszają zmęczenie i łagodzą bolesne objawy. Nowoczesne pończochy uciskowe są zaprojektowane tak, aby zapewnić stopniowe ciśnienie, które rozpoczyna się ciasno na stopie i stopniowo rozluźnia się w miarę postępu w górę nogi. Jednak te pończochy nie będzie całkowicie wyeliminować żylaki, ponieważ nie może odwrócić szkody już wykonane do żył. W tym celu lekarze mogą zalecić inne zabiegi, takie jak EVLT lub RFA.

Pończochy uciskowe pomagają poprawić krążenie oraz zmniejszyć obrzęk i ból po zabiegu. Pomagają również zapobiegać powstawaniu siniaków i zakrzepów. Długość pończoch zależy od rodzaju zastosowanego leczenia. Jeśli pacjent otrzymuje laserowe leczenie żylaków, musi ograniczyć swoją aktywność fizyczną przez około dwa do trzech tygodni po zabiegu. Może być również zobowiązany do noszenia pończoch uciskowych przez okres do czterech tygodni.

Pończochy uciskowe nie są dostępne w ramach NHS, ale można je nabyć w aptece lub u producenta. Są one ważnym elementem opieki pooperacyjnej dla osób z głęboką niewydolnością żylną. Po zabiegu pacjenci powinni nosić te pończochy codziennie przez co najmniej dwa tygodnie. Pończochy te mogą być niewygodne podczas upałów, ale korzyści z ich stosowania są znacznie większe niż w przypadku ich całkowitego usunięcia.

Podobne tematy