W tym zabiegu podawane są zastrzyki z pianki do żylaków w nodze. Zastrzyki te są zwykle podawane przez maleńką igłę. Procedura może trwać około dwudziestu do trzydziestu minut. Po zabiegu, twardy bandaż jest umieszczony na nodze, aby ucisnąć żyły. Ten bandaż jest zwykle noszony przez kilka tygodni. Przez kolejny tydzień lub dwa może być wymagane noszenie elastycznej pończochy uciskowej.

Skleroterapia piankowa sterowana ultradźwiękami

Skleroterapia piankowa sterowana ultradźwiękami to mało inwazyjna i skuteczna metoda leczenia nawracających żylaków. Procedura ta wykorzystuje technologię ultradźwiękową do zlokalizowania żyły, a następnie za pomocą małej igły wstrzykiwany jest środek sklerotyczny na bazie pianki. Zastrzyki obkurczają żyłę i umożliwiają powrót krwi do otaczających ją zdrowych żył. Zabieg jest bezpieczny i szybki, z minimalnym lub żadnym przestojem.

Jedno z badań dotyczyło skuteczności i wczesnych powikłań skleroterapii piankowej prowadzonej pod kontrolą USG w celu usunięcia żylaków. Dwudziestu dwóch kolejnych pacjentów z żylakami zostało ocenionych pod kątem skuteczności tej procedury. Leczenie zostało uznane za udane w 87 procentach przypadków; 11 pacjentów przeszło operację. Do badania włączono 192 pacjentów, 108 kobiet i 73 mężczyzn, z medianą wieku 52 lata. Średnia sesja zabiegowa obejmowała sześć mL pianki.

Ultrasound-guided foam sclerosing ma kilka zalet w porównaniu z tradycyjną skleroterapią. Jest to procedura mało inwazyjna, co oznacza, że nie ma nacięć i blizn. Pacjenci są zazwyczaj zobowiązani do noszenia pończoch uciskowych po zabiegu, ale nie zauważą niczego po zabiegu.

Technika różni się od skleroterapii teleangiektazji pajączkowych. Jest to również zabieg specjalistyczny, zarezerwowany dla pacjentów z chorobą żylną w odcinku CEAP od C2 do C6. Aby zakwalifikować się do zabiegu, pacjenci powinni przejść kompletne badania przedoperacyjne, w tym mapowanie refluksu pniowego. Procedura wymaga również kontroli ultrasonograficznej w czasie rzeczywistym, aby zidentyfikować cel, kontrolować objętość piany i zapewnić prawidłowe usunięcie piany z układu głębokiego.

Skleroterapia piankowa pod kontrolą USG jest skuteczną metodą leczenia żylaków kończyn dolnych. Wiąże się z lepszym wskaźnikiem satysfakcji pacjenta i mniejszą liczbą powikłań niż inne techniki. Ponadto pacjenci odczuwają mniejszy ból i szybciej wracają do zdrowia.

Pończochy uciskowe

Po zabiegu żylnym, pacjentom mogą zostać przepisane pończochy uciskowe w celu poprawy przepływu krwi w nogach. Pończochy te są zaprojektowane tak, aby oferować różne poziomy kompresji, od 20 do 30 mm Hg. Pacjenci są zazwyczaj instruowani, aby nosić pończochy na noc i z samego rana. Powinni oni również unikać gorących pryszniców i kąpieli, a do mycia dotkniętego obszaru powinni używać łagodnego mydła.

Pończochy uciskowe są zwykle noszone przez kilka dni po zabiegu. Długość jest określona przez liczbę i wielkość leczonych żył. Pończochy pomagają utrzymać żyły od wypełniania się krwią i powodowania pajączków do ponownego pojawienia się. Pacjenci mogą spodziewać się stopniowej poprawy w ich żyłach w tym czasie. Powinni kontynuować chodzenie w ciągu dnia, aby promować zdrowy przepływ krwi.

Niektórzy ludzie mogą uważać, że nic nie mogą zrobić, aby pozbyć się dużych żylaków. Jednak pończochy uciskowe mogą pomóc złagodzić ból i ciężkość spowodowaną przez te żyły. Pończochy mogą również zmniejszyć bóle i bóle oraz poprawić krążenie.

Spacer

Do usuwania żylaków zastosowano kilka metod leczenia żylaków. Skleroterapia piankowa jest jedną z metod. Podczas zabiegu pacjent leży na plecach z bandażem o szerokości 12 cm mocno umieszczonym na leczonym obszarze. Opatrunek jest pozostawiony na trzy dni. Po zabiegu pacjentowi zaleca się ponowne rozpoczęcie chodzenia i powrót do normalnego trybu życia.

Zabieg jest szybki i bezbolesny, a jego wykonanie trwa około godziny. Mogą wystąpić pewne drobne efekty uboczne, takie jak ucisk w klatce piersiowej i kaszel. Są to jednak skutki uboczne przemijające i można je leczyć lekami przeciwzapalnymi oraz Arniką. Zabieg powoduje również zasinienie, ale nie powinno być ono bolesne. Pacjenci mogą również doświadczać grudek lub brązowych przebarwień na leczonym obszarze przez kilka miesięcy.

Chociaż procedura może być nieco niewygodna dla niektórych pacjentów, jest niezwykle skuteczna w eliminowaniu żylaków. Większość pacjentów może wrócić do swoich normalnych działań dzień po zabiegu. Ponadto, procedura ta jest znacznie tańsza niż operacja żylaków. Pianka do chodzenia w celu usunięcia żylaków może być doskonałą opcją, jeśli cierpisz z powodu dużych żylaków.

Zastrzyki skleroterapii piankowej są zwykle wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Procedura jest nonsurgicznym leczeniem, które ma na celu usunięcie żylaków i przywrócenie funkcji nogi. Procedura może być powtarzana w miarę potrzeby, aby osiągnąć najlepsze wyniki.

Usuwanie chirurgiczne

Ablacja laserowa i skleroterapia piankowa to metody stosowane w leczeniu większych żylaków. Techniki te wykorzystują ciepło z cienkiego włókna do rozbicia ściany żyły i przekierowania krwi do pobliskich żył. Aby określić, która technika jest najlepsza dla twoich konkretnych żylaków, twój specjalista od żył najpierw wykona obraz ultrasonograficzny obszaru.

The duration of treatment for each method varied. W grupie chirurgicznej średni czas trwania zabiegu wynosił 95 minut, w porównaniu z 83 minutami w grupie EVLA. W grupie UGFS 26 pacjentów miało dwa zabiegi, a żaden pacjent nie wymagał trzeciego. W przypadku pierwszego zabiegu stosowano sklerozanty, takie jak STS i polidokanol. W grupie GSV zastosowana pianka sklerozantu była wstrzykiwana do dopływów żylaków, a jej średnia objętość wynosiła 4*7(1*6) ml.

Chociaż wielu chirurgów nadal wykonuje zabieg usuwania żylaków, to obecnie jest on wykonywany rzadko. Opracowano nowsze, mniej inwazyjne techniki, które charakteryzują się lepszymi wynikami i szybszym powrotem do zdrowia. Procedura jest ogólnie bezpieczna i skuteczna, ale pacjenci są zobowiązani do zaprzestania przyjmowania niektórych leków krzepnięcia krwi przed zabiegiem, takich jak ibuprofen i aspiryna. Najlepiej jest porozmawiać ze swoim dostawcą o specyficznych ograniczeniach dotyczących leków dla Ciebie przed zabiegiem, aby upewnić się, że jesteś bezpieczny podczas zabiegu.

In a prospective randomized trial, three interventions were compared for patients with unilateral primary great saphenous varicose veins. W ciągu jednego roku refluks w GSV był rzadki po chirurgicznym strippingu i EVLA. Pomimo faktu, że GSV pozostało patentowe tylko u jednego z pięciu pacjentów, wszystkie trzy interwencje były znacząco lepsze niż wartości przedoperacyjne.

Ablacja endotermiczna

Ablacja endotermiczna jest leczeniem niechirurgicznym, które jest podobne do skleroterapii piankowej, ale nie obejmuje operacji. Wykorzystuje ona małe włókno laserowe, które jest wprowadzane przez małe nacięcie w skórze. Emituje impulsy światła laserowego wewnątrz żyły, co powoduje bliznowacenie i zapadanie się ściany żyły. Po zabiegu na nogę zakładany jest wąż uciskowy lub bandaż.

Procedura ta może powodować bolesność lub niewielkie zasinienia w leczonym obszarze, ale są one tymczasowe. Zabieg może również pozostawić bliznę, ale jest to oczekiwane i tymczasowe. Pacjenci mogą również przyjmować przeciwzapalne środki przeciwbólowe, aby zmniejszyć dyskomfort. Istnieje możliwość wystąpienia drobnych skaleczeń skóry po zabiegu, które są zamykane za pomocą kleju skórnego, taśmy lub rozpuszczalnych szwów.

W analizach efektywności kosztowej porównano skleroterapię piankową z ablacją piankową u pacjentów z poważnymi zmianami żylakowymi przełyku. Procedura wygenerowała wskaźnik efektywności kosztowej PS17 554 (24 433 $) w stosunku do skleroterapii piankowej. Jednak QALY wygenerowane przez ablację laserową były marginalnie niższe. Dlatego z punktu widzenia efektywności kosztowej ablacja endotermiczna pozostawała lepsza od skleroterapii piankowej i chirurgii.

Ablacja endotermiczna jest bezpieczną i skuteczną metodą leczenia żylaków. Procedura wymaga zastosowania ultradźwięków do prowadzenia zabiegu. Nie jest zatwierdzona przez FDA, ale jest stosowana od ponad dwudziestu lat i stanowi standard opieki dla wielu pacjentów.

Technika ta jest mniej inwazyjna i daje podobne wyniki kliniczne jak skleroterapia. Jednak niektórzy chirurdzy nie zostali przeszkoleni do jej wykonywania, a niektóre szpitale mogły jej nie zatwierdzić. Potrzebne są dalsze badania w celu optymalizacji tej techniki.

Podobne tematy