Jeśli zauważysz, że Twoja powieka jest opuchnięta, powinieneś natychmiast zgłosić się do lekarza. Przeprowadzi on pełne badanie wzroku i zbierze dokładny wywiad medyczny. Lekarz najprawdopodobniej przepisze antybiotyki, w postaci kropli do oczu lub tabletek doustnych. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić inną procedurę medyczną, na przykład operację. Dla wygody pacjenta można postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami.

Objawy

Jeśli doświadczasz objawów opuchniętej powieki, być może masz chorobę podstawową, która wymaga pomocy medycznej. Jeśli opuchlizna jest poważna, najlepiej skonsultować się z okulistą, lekarzem specjalizującym się w opiece nad oczami. Może on dokładnie zdiagnozować przyczynę i zapewnić odpowiednie metody leczenia. Jeśli opuchlizna nie ustępuje po wypróbowaniu kilku domowych sposobów, konieczna może być natychmiastowa konsultacja z okulistą.

Opuchnięte powieki mogą być spowodowane wieloma różnymi przyczynami, z których niektóre są stosunkowo nieszkodliwe. Jednak w wielu przypadkach mogą one być objawami poważnych schorzeń. Na przykład, reakcje alergiczne są częstą przyczyną opuchniętych powiek, które mogą być bardzo irytujące i przeszkadzać w codziennych czynnościach. Reakcje alergiczne na niektóre pokarmy, kurz lub inne alergeny powodują, że komórki wytwarzają substancję chemiczną zwaną histaminą, która powoduje pęcznienie naczyń krwionośnych. Objawy opuchniętych powiek mogą obejmować zaczerwienienie, swędzenie i ból. Jeśli zauważysz opuchliznę wokół oka, może to być oznaką poważniejszego problemu, takiego jak choroba Gravesa-Basedowa lub stan znany jako nadczynność tarczycy.

Przyczyny

Istnieje kilka powszechnych przyczyn opuchlizny powiek, zwanej również stygmatem. Styki to małe, czerwone guzki, które pojawiają się na powiece w wyniku zakażenia gruczołu. Najczęściej są one spowodowane zakażeniem gruczołów mieszków włosowych rzęs, ale mogą również występować w gruczołach rzęskowych. Mogą być bardzo swędzące, dlatego ważne jest, aby w przypadku zauważenia opuchlizny na powiekach zasięgnąć porady lekarza.

Obrzęk powiek może być spowodowany różnymi czynnikami, w tym wpatrywaniem się w nie i dotykaniem ich. Używanie makijażu również może powodować opuchliznę powiek. Aby zmniejszyć opuchliznę, należy przyłożyć chłodną, wilgotną ściereczkę do chorego oka. Inną możliwością jest zastosowanie kremu o silnym działaniu, takiego jak Allegra, dostępnego na receptę. Pomocny może być również zimny okład. Jeśli wystąpi obrzęk powiek, można spróbować przyłożyć zimny kompres do chorego oka.

Opcje leczenia

Domowe sposoby leczenia opuchniętych powiek są często skuteczne. Unikać pocierania oczu, ponieważ powoduje to dalszy rozwój stanu zapalnego. W przypadku zapalenia powiek należy stosować fotochromowe soczewki kontaktowe lub całkowicie je zdjąć. Skutecznym sposobem leczenia są także chłodne okłady lub polewanie powiek zimną wodą. Lekarz może przepisać łagodne steroidowe krople do oczu w celu dalszego leczenia. Niektórym osobom ulgę przynoszą same techniki i metody samokontroli, ale muszą być one połączone z kompleksowym planem leczenia.

W przypadku utrzymujących się objawów należy koniecznie zgłosić się do okulisty. Leki znane jako inhibitory ACE mogą powodować obrzęk twarzy i swędzenie. Mogą one jednak wywoływać także inne skutki uboczne. Oprócz opuchniętych powiek mogą one również powodować bóle głowy, duszności i gorączkę. Lekarz zaleci także operację oka, jeśli te leki nie przyniosą oczekiwanych rezultatów.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza w przypadku opuchniętych powiek

Kiedy należy zgłosić się do lekarza w przypadku opuchniętych powiek? Opuchnięte powieki są częstym objawem, ale mogą również sygnalizować problem leżący u podstaw choroby. Lekarz okulista może zdiagnozować podstawową przyczynę i zalecić najlepsze leczenie. W razie potrzeby lekarz może również skierować pacjenta do innego lekarza, np. okulisty. Specjalista ten zbada powieki, zbierze pełny wywiad medyczny i przepisze antybiotyki w postaci kropli do oczu lub tabletek doustnych. W poważniejszych przypadkach okulista może zalecić operację oka.

Przyczyna opuchniętych powiek może być tak prosta, jak alergia. W wielu przypadkach opuchlizna ustępuje samoistnie. Jeśli jednak opuchlizna nie ustępuje w ciągu kilku dni, należy skonsultować się z lekarzem w celu postawienia właściwej diagnozy. Obrzęk powiek może być jednak objawem problemu, który wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Podobne tematy