Drenaż limfatyczny jest formą masażu manualnego, który skupia się na zmniejszeniu obrzęku w kończynach. Technika ta może zmniejszyć obrzęk, jeśli jest wykonywana z delikatnym naciskiem. Ważne jest, aby nie napinać mięśni, gdyż może to spowodować podrażnienia. Lizzie Read, trener masażu sportowego i terapii sportowej, zaleca stosowanie płaskiej dłoni i opuszków palców oraz używanie miękkich, płynnych ruchów. Zaleca również ostrożne masowanie obrzękniętych miejsc, ponieważ masowanie tych miejsc może pogorszyć stan obrzękniętej tkanki.

Manualny drenaż limfatyczny

Manualny drenaż limfatyczny wykazał korzyści u pacjentów cierpiących na raka piersi i obrzęk limfatyczny po operacji. Technika ta może również zmniejszyć ryzyko rozwoju obrzęku limfatycznego. W kilku badaniach sprawdzono, czy MLD jest skuteczny w leczeniu obrzęku limfatycznego. W jednym przeglądzie systematycznym stwierdzono, że MLD jest skuteczne w zmniejszaniu obrzęku nóg i kończyn dolnych. Naukowcy przeszukali PubMed, EMBASE i Cochrane Library w poszukiwaniu artykułów zawierających badania porównujące MLD z grupą kontrolną. Przeprowadzili również analizę statystyczną z wykorzystaniem modelu efektów losowych.

Manualny drenaż limfatyczny zmniejsza obrzęk kończyn poprzez zwiększenie kurczliwości powierzchownego układu limfatycznego. Najstarszą opisywaną metodą jest metoda Voddera, która obejmuje okrężne pompowanie i okresy odpoczynku. Terapia ta jest skuteczna w leczeniu obrzęków tułowia, głowy i szyi oraz kończyn dolnych. Większość badań koncentruje się jednak na obrzękach kończyn górnych związanych z rakiem piersi.

Manualny drenaż limfatyczny może być również stosowany w leczeniu różnych stanów zdrowia. Metoda ta jest szczególnie przydatna dla osób z obrzękiem limfatycznym, czyli stanem, w którym limfa jest zatrzymywana w tkankach. Obrzęk limfatyczny jest częstym problemem wśród pacjentek wracających do zdrowia po raku piersi. Manualny drenaż limfatyczny jest skuteczny w łagodzeniu objawów obrzęku limfatycznego, szczególnie w łagodnych i umiarkowanych przypadkach.

Przewlekła niewydolność żylna (CVI)

Przewlekła niewydolność żylna (CVI) to choroba żył, która dotyczy nóg i może powodować wiele problemów, w tym niepełnosprawność, a nawet ryzyko śmierci z powodu niekontrolowanej infekcji. Jest ona spowodowana uszkodzonymi zastawkami w żyłach, które umożliwiają przepływ krwi do tyłu, co prowadzi do obrzęku i zastoju żylnego. Dodatkowy płyn w żyłach nóg może powodować obrzęk tkanek, a układ limfatyczny może nie być w stanie go odprowadzić, co prowadzi do obrzęku limfatycznego.

Zaburzenie to może również prowadzić do obrzęku, co zaostrza postępowanie w tej chorobie. Obrzęk powoduje zwiększony wysięk z rany, który może uszkodzić skórę otaczającą owrzodzenie. Zwiększa również liczbę zmian opatrunków, co wymaga dodatkowych środków.

Osoba z CVI będzie miała spuchnięte kostki i łydki, które stają się bolesne podczas chodzenia lub stania. Ból może być związany z problemami ze stawami lub zwiększonym ciężarem kończyny. Bardzo ważne jest, aby uzyskać właściwą diagnozę, ponieważ objawy mogą postępować i stać się bardziej poważne. Na szczęście istnieją zabiegi, które mogą pomóc w opanowaniu objawów CVI.

Oprócz stosowania leków i terapii fizycznej, lekarze mogą również wykonać zabieg chirurgiczny w celu zmniejszenia obrzęku. Zabiegi te nie zagrażają życiu, ale mogą pomóc pacjentom opanować objawy i poprawić jakość życia. Podczas tego zabiegu chirurg użyje zdrowej żyły z innego miejsca w organizmie, aby zastąpić uszkodzoną żyłę.

Zakrzepy krwi

Objawy obrzęku limfatycznego mogą być spowodowane wieloma rzeczami, w tym zakrzepami krwi i niewystarczającym drenażem limfatycznym. Może to powodować zlokalizowany obrzęk kończyny. Leczenie obrzęku limfatycznego opiera się na zidentyfikowaniu przyczyny. Lekarze mogą używać ultradźwięków lub tomografii komputerowej do diagnozowania obrzęku limfatycznego. Inne testy mogą obejmować perometrię, która mierzy prądy elektryczne w tkankach ciała, oraz spektroskopię bioimpedancji, która mierzy prądy elektryczne w ciele.

Niektóre przyczyny obrzęku kończyn to pęknięte torbiele Bakera, naderwania mięśni łydki i torbiele podkolanowe. Te schorzenia powodują ból za kolanem i obrzęk nogi. Jeśli cierpisz z powodu spuchniętej nogi, lekarz może chcieć leczyć problem za pomocą środków rozrzedzających krew.

Jeśli masz obrzęk limfatyczny, powinieneś porozmawiać ze specjalistą od obrzęku limfatycznego, aby dowiedzieć się, jak wykonywać prosty drenaż limfatyczny. Metoda ta, zwana czasem automasażem, pomaga organizmowi pozbyć się skrzepów i zwiększyć przepływ limfy. Oprócz masażu, CLT nauczy Cię ćwiczeń poprawiających zakres ruchu.

Wczesna mobilizacja jest jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie obrzęku kończyny. Podjęcie kroków w celu zmniejszenia obrzęku tak szybko, jak to możliwe, pomoże Ci w powrocie do zdrowia i zminimalizuje ewentualne powikłania. Dodatkowo należy nosić pończochę przeciwzatorową, która wywiera łagodny ucisk na nogi, aby zapobiec powstawaniu zakrzepów. Badania wykazały, że pończochy te zmniejszają ryzyko wystąpienia zespołu pozakrzepowego o 60 procent.

Problemy z wątrobą lub nerkami

Niewydolność wątroby lub nerek może powodować obrzęki kończyn dolnych i brzucha. Często stan ten przebiega bez objawów, dopóki wątroba nie zostanie uszkodzona do tego stopnia, że nie może prawidłowo produkować białek we krwi. Jeśli uszkodzenie jest rozległe, jedynym lekarstwem jest przeszczep wątroby. W międzyczasie lekarz może przepisać leki moczopędne, aby zmniejszyć zatrzymywanie płynów i zapobiec dalszym komplikacjom. Głównym zadaniem nerek jest regulowanie ilości wody i soli we krwi.

Wyszkolony masażysta może być w stanie pomóc pacjentowi, stosując lekki nacisk na dotknięty obszar. Technika ta stymuluje układ limfatyczny poprzez wspieranie ruchu w tym obszarze. Podobnie, regularne ćwiczenia fizyczne stymulują układ limfatyczny i zmniejszają gromadzenie się płynów w opuchniętych obszarach. Problemy z wątrobą i nerkami mogą również powodować obrzęk limfatyczny, który jest zaburzeniem układu limfatycznego, powodującym nieprawidłowe gromadzenie się płynu w tkankach miękkich.

Objawy obrzęku limfatycznego obejmują spuchnięte kończyny, ból, ciepło w dotyku i gorączkę. Jeśli problem jest wystarczająco poważny, pacjent może doświadczyć nawracających infekcji, takich jak zapalenie tkanki łącznej lub limfangitis. Utrzymywanie chorej kończyny w pozycji uniesionej może zmniejszyć obrzęk, ale nie zmniejszy grubości skóry.

Zakażenia

Opuchnięte kończyny mogą być spowodowane kilkoma rzeczami, w tym zakażeniem lub zablokowanym układem limfatycznym. Drenaż limfatyczny jest istotną częścią układu odpornościowego i pomaga przemieszczać białe krwinki i tlen w całym organizmie. Blokada w tym systemie może prowadzić do większych problemów, takich jak obrzęk limfatyczny. Objawy obrzęku limfatycznego obejmują ciężkość, swędzenie i gromadzenie się płynu.

Układ limfatyczny to sieć małych naczyń, które przenoszą bogaty w białka płyn limfatyczny po całym organizmie. Jest on filtrowany przez małe gruczoły zwane węzłami chłonnymi i przepychany przez krwiobieg dzięki skurczom mięśni i małym pompom w ścianach naczyń limfatycznych. Czasami jednak naczynia limfatyczne ulegają zablokowaniu, co powoduje obrzęk okolicznych tkanek.

Lekarz może wykonać skan limfoscyntygrafii, aby określić, czy naczynie limfatyczne uległo zablokowaniu lub przestało funkcjonować. Skan może również obejmować badania mające na celu określenie podstawowej przyczyny obrzęku. Jeśli podstawową przyczyną jest zakażenie, lekarz może przepisać odzież lub urządzenia uciskowe. Te ubrania lub urządzenia wywierają nacisk na dotkniętą kończynę, aby wspomóc drenaż limfy i wzmocnić dotkniętą kończynę.

Poziomy bólu

Masaż drenażowy limfatyczny to technika, która działa poprzez zastosowanie delikatnych pociągnięć w celu rozciągnięcia skóry w kierunku przepływu limfy. Powinien być wykonywany na części kończyny znajdującej się najbliżej tułowia. W zależności od techniki, przepływ limfy może zostać zwiększony, a obrzęk zmniejszony. Ważne jest jednak, aby przed poddaniem się masażowi drenażowemu limfy zgłosić się do lekarza. Przeszkolony masażysta może zastosować kilka technik, w tym ruchy ślizgowe, uciskowe i kopulacyjne.

Masaż drenażu limfatycznego powinien być wykonywany delikatnie, aby nie podrażniać skóry. Używanie mocnego nacisku może spowodować uszkodzenie skóry. Do masażu układu limfatycznego najlepiej używać opuszków palców lub płaskiej dłoni. Delikatny masaż pomaga zmniejszyć obrzęk poprzez zmniejszenie stanu zapalnego i uniknięcie bólu mięśni. Należy jednak uważać, aby nie masować dotkniętego obszaru zbyt mocno lub zbyt szybko, ponieważ może to pogorszyć stan.

Masaż drenażu limfatycznego jest bardzo skuteczny w łagodzeniu ciężkości nóg i pomaga zwiększyć krążenie krwi i limfy. Pomaga również zmniejszyć cellulit i retencję wody. Regularne sesje drenażu limfatycznego mogą również zmniejszyć cellulit, zmniejszyć retencję wody i poprawić koloryt skóry.

Przeciwwskazania

Istnieją dwa rodzaje przeciwwskazań do drenażu limfatycznego w przypadku obrzękniętej kończyny: bezwzględne i względne. Przeciwwskazanie względne może być uchylone przez lekarza, natomiast przeciwwskazanie bezwzględne nie. To ostatnie dotyczy pacjentów z ostrym stanem zapalnym wywołanym przez infekcje bakteryjne lub wirusowe, którym towarzyszy gorączka lub przekrwienie. Manualny drenaż limfatyczny wpycha te toksyny i płyny do kanałów limfatycznych, co może prowadzić do różnych powikłań. Osoby z tymi dolegliwościami powinny odłożyć zabieg do czasu ustąpienia objawów.

Osoby z ostrą zastoinową niewydolnością serca lub niewydolnością nerek nie powinny poddawać się manualnemu drenażowi limfatycznemu. Czynne krwawienie, zakażenie lub cellulitis również mogą być przyczyną powikłań po MLD. Niemniej jednak, MLD jest ogólnie uważany za bezpieczny i skuteczny w przemieszczaniu płynu z jednej części ciała do drugiej. Kluczem do leczenia obrzęków jest praca w obrębie systemu limfatycznego organizmu. Manualny drenaż limfatyczny polega na wielokrotnym rozciąganiu skóry w celu pobudzenia przepływu płynu do układu limfatycznego.

Niektóre warunki, które mogą powodować obrzęk kończyn obejmują raka, reumatoidalne zapalenie stawów lub fibromialgię, która jest ciągłym zapaleniem stawów. Ponadto osoby, które doświadczają przewlekłego bólu mięśni i stawów, również mogą być narażone na obrzęk limfatyczny. Niektóre choroby mogą również upośledzać funkcjonowanie żył w nogach, co może powodować obrzęk kończyn.

Podobne tematy