Wielu pacjentów nie lubi uczucia łaskotania podczas palpacji węzłów chłonnych. Dzieje się tak dlatego, że mają oni wrażenie, że sami inicjują to uczucie i w konsekwencji nie łaskoczą się. Istnieją jednak techniki palpacji zlewni węzłów chłonnych bez łaskotania drenażu limfatycznego.

Pacjenci postrzegają, że inicjują doznania i w konsekwencji sami się nie łaskoczą

Kobieta w średnim wieku przedstawiła historię przewlekłego kaszlu od ponad dziesięciu lat. Jej jakość życia pogarszała się z powodu częstych i gwałtownych epizodów kaszlu, które powodowały również wymioty i wyciek moczu. Była zaniepokojona wpływem, jaki ta dolegliwość wywierała na jej codzienne życie. Szukała sposobu leczenia, który zmniejszyłby objawy i zapobiegłby powtórzeniu się tych ataków.

Przed drenażem limfatycznym pacjenci powinni całkowicie się rozebrać i unikać noszenia obcisłych ubrań, biustonoszy z fiszbinami lub innych ubrań podtrzymujących, które mogą zakłócić przepływ limfy. Powinni nosić bawełnianą bieliznę bez kieszeni, zamków błyskawicznych i klamer. Powinny nosić koszulki z dekoltem v-neck, które nie mają kieszeni. Powinni również nosić luźne bawełniane koszule, które zakrywają kości obojczyka. Oprócz rozebrania się, pacjent powinien być w wygodnej pozycji. Drenaż limfatyczny będzie wykonywany na brzuchu i będzie wymagał twardej, ale wygodnej pozycji.

Techniki palpacji zlewni węzłów chłonnych bez uczucia łaskotania Drenaż limfatyczny

Pierwsza technika polega na zastosowaniu podejścia trójramiennego do palpacji zlewni węzłów chłonnych bez uczucia łaskotania. Lekarz kładzie jedną rękę na skórze pacjenta nad dorzeczem węzła chłonnego, następnie pacjent kładzie opuszki palców na palcach badającego. Pacjent jest następnie instruowany, aby dopasować się do ruchów badającego.

Inna technika polega na przyciśnięciu rękawa do obrzękniętego miejsca i zastosowaniu pompy pneumatycznej w celu pobudzenia drenażu limfy. Pacjent odczuje uczucie ulgi, gdy płyn będzie odpływał. Niektóre warunki, które mogą powodować gromadzenie się limfy w organizmie to reumatoidalne zapalenie stawów, fibromialgia i przewlekła niewydolność żylna. Inne warunki, które mogą powodować obrzęk limfatyczny to nadmiar tłuszczu na ciele, co jest stanem znanym jako obrzęk warg.

W oddziale ratunkowym przydatne są również techniki palpacji zlewów limfatycznych bez obmacywania drenażu limfatycznego. Uciskowa ultrasonografia kończyny dolnej może być przydatnym narzędziem w wykrywaniu zakrzepicy żył głębokich w kończynie. Procedura ta wymaga dużej wiedzy i gruntownego przeszkolenia.

Węzły aorty znajdują się w przewodzie piersiowym. Przewód piersiowy dolny odprowadza płyn limfatyczny. Przez przeponę przebiega duża liczba naczyń chłonnych. Stąd w czasie sekcji zwłok należy dokładnie zbadać układ limfatyczny pacjenta. Czasami nie stwierdza się zaburzeń w układzie limfatycznym u pacjenta bez innej choroby podstawowej.

Warunki, które mogą skorzystać z drenażu limfatycznego

Drenaż limfatyczny może zmniejszyć obrzęk i ból związany z różnymi dolegliwościami. Może również zmniejszyć drobne linie i zmarszczki, jak również zmniejszyć wygląd worków pod oczami. Ostatnie badania przeprowadzone przez firmę kosmetyczną Shiseido wykazały związek pomiędzy zdrowiem skóry a stanem naczyń limfatycznych.

Drenaż limfatyczny może pomóc pacjentom z różnymi schorzeniami, w tym z zapaleniem stawów i reumatoidalnym zapaleniem stawów. Drenaż limfatyczny może poprawić komfort pacjentów cierpiących na obrzęki. Pomaga zmniejszyć obrzęk i ból związany z tym zaburzeniem, które często jest spowodowane nieefektywnym drenażem limfatycznym. Inne warunki, które mogą skorzystać z drenażu limfatycznego obejmują fibromialgię, która charakteryzuje się uporczywym bólem mięśni i stawów. Drenaż limfatyczny może być również korzystny dla pacjentów cierpiących na przewlekłą niewydolność żylną, w której żyły nóg nie funkcjonują prawidłowo.

Masaż z drenażem limfatycznym może również pomóc w leczeniu bólów głowy i migren. Te dolegliwości są często wywoływane przez napięcie mięśni lub przekrwienie w obrębie twarzy. Poprzez zwiększenie krążenia, masaż drenaż limfatyczny pomaga złagodzić te objawy. Ponadto może on wzmocnić naturalne mechanizmy obronne organizmu przed chorobami.

Pacjenci, którzy cierpią na obrzęk limfatyczny mogą odnieść korzyści z masażu limfatycznego. Zabieg ten może również zmniejszyć ból i obrzęk związany z obrzękiem limfatycznym. Pacjenci cierpiący na fibromialgię mogą również zauważyć mniej objawów i zmniejszenie sztywności. Ogólnie rzecz biorąc, masaż limfatyczny jest skuteczną metodą leczenia szerokiego zakresu schorzeń.

Podobne tematy