Niezdrowe nawyki i ich fatalne skutki dla cery
Wszyscy chcą jak najdłużej cieszyć się gładką skórą twarzy, blaskiem urody i młodym wyglądem. Niestety wiele rutynowych czynności w życiu codziennym tylko przyspiesza procesy starzenia i zwiększa podatność na dermatozy. Sprawdź, co robisz źle i jak sobie szkodzisz!
W powszechnym wyobrażeniu wygląd i kondycja skóry zależą przede wszystkim od jej oczyszczania oraz odżywiania w ramach codziennej pielęgnacji. Wiadomo również, że stosowane kosmetyki należy dopasowywać do rodzaju cery i jej aktualnych potrzeb. Tymczasem sprawa jest znacznie bardziej złożona. Dermatolodzy często powtarzają, że skóra – zwłaszcza na twarzy – stanowi też odzwierciedlenie ogólnego stanu zdrowia. I nie chodzi wyłącznie o skórne objawy różnych chorób, np. cukrzycy, zaburzeń kardiologicznych czy nowotworów. Szeroko pojmowany styl życia ma wymierne przełożenie na to, jak prezentuje się cera.
Nie tylko brak higieny sprzyja różnym chorobom i ich symptomom na skórze twarzy
Skutki szkodliwych nawyków nie będą identyczne u każdego. Wiele zależy również od indywidualnych predyspozycji i środowiska, na które nie ma się dużego wpływu – tym bardziej warto pilnować spraw, które pozostają pod twoją kontrolą. Do najczęstszych przyczyn różnych dermatoz należą m.in.
- niedobory różnych składników odżywczych i minerałów w diecie;
- używki, zwłaszcza papierosy i alkohol;
- nadmierna ekspozycja na słońce, np. opalanie się bez ochrony skóry;
- długie przebywanie w klimatyzowanych, suchych pomieszczeniach;
- zbyt niska aktywność fizyczna;
- obniżenie odporności organizmu;
- zmęczenie, niedostateczna ilość snu i regeneracji;
- sytuacje stresowe.
Na szczególną uwagę zasługują nawyki żywieniowe. Przykładowo łojotokowe zapalenie skóry pojawia się u osób, które spożywają za mało witamin z grupy B, cynku oraz selenu. Podatność na ŁZS może się zwiększać także przez duże ilości węglowodanów, tłuszczy i pikantnych potraw. Nieumiarkowanie w jedzeniu takich produktów sprzyja także trądzikowi. Tej chorobie sprzyjają również nadmiar soli, konserwantów z wysoko przetworzonej żywności oraz braki witamin A, B, E czy cynku.
Skóra wokół oczu jest cieńsza i delikatniejsza, a przez to bardziej podatna na szkodliwe czynniki
Coraz więcej pacjentów skarży się dermatologom na dość uciążliwą dolegliwość, jaką jest sucha czerwona skóra wokół oczu – w taki sposób może objawiać się wiele różnych problemów. Najczęstszą przyczyną zaczerwienień w kącikach i na powiekach jest przemęczenie. Osłabienie może wynikać m.in. z silnego stresu, długiego wpatrywania się w ekran czy niewysypiania się. Zbyt krótki sen charakteryzuje się także opuchlizną wokół oczu, u niektórych osób pojawia się też zasinienie skóry. Obrzęk wynika przede wszystkim z zatrzymania wody w organizmie, przez co dochodzi do przemieszczenia torebek tłuszczowych w tej części twarzy. Przez niedosypianie mogą pojawić się dodatkowo:
- matowienie cery;
- szarzenie skóry;
- przekrwienie, zaczerwienienie gałek ocznych.
Czerwone śladu w pobliżu oczu często mają związek z niezdrową dietą. Szkodliwy wpływ na delikatną cerę mają m.in. kawa, mocno słodzone napoje i potrawy typu fast-food. Zbyt mała ilość wody również źle wpływa na skórę wokół oczu – optimum to picie przynajmniej dwóch litrów na dobę. Zaczerwienienia mogą wynikać również z:
- palenia papierosów;
- nadużywania alkoholu;
- reakcji alergicznych;
- infekcji.
Co robić, aby mieć ładną i zdrową cerę? Porady dermatologów
Nie ma uniwersalnych schematów, które pomogą wszystkim i w każdych okolicznościach. To, które nawyki pielęgnacyjne będą najlepsze, zależy m.in. od typu cery, wieku, obowiązków zawodowych i miejsca ich wykonywania. W niektórych zakładach czy na pewnych stanowiskach łatwiej o styczność ze szkodliwymi substancjami albo ich oparami. Dla zdrowej skóry najważniejsze są:
- oczyszczanie bez podrażnień;
- utrzymywanie optymalnego nawilżenia;
- składniki odżywcze dostarczane w jedzeniu.
Jeśli szukasz konkretnych wskazówek, najlepiej udać się na konsultacje do specjalisty. Utrzymanie zdrowej cery w dobrej kondycji wymaga kompleksowego działania – zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Jednak nawet najdroższe kosmetyki i najbardziej zaawansowane zabiegi oraz leki nie pomogą, jeśli nie porzucisz szkodliwych nawyków.
Podobne tematy