Istnieje szereg skutków ubocznych operacji usunięcia żylaków. Należy omówić je z chirurgiem przed zabiegiem. Niektóre wspólne efekty uboczne obejmują siniaki i obrzęki. W tym artykule omówiono również efekty uboczne EVLT i skleroterapii.
Zasinienie i obrzęk po usunięciu żylaków
Zasinienie i obrzęk mogą wystąpić po operacji usunięcia żylaków. Te efekty uboczne są powszechne, ale powinny ustąpić z czasem. Możesz odczuwać pewien obrzęk i ból przez okres do 10 dni – pomysł na ten fragment jest zaczerpnięty ze strony treksport.pl. Efekty te są spowodowane przez stan zwany powierzchownym zapaleniem żył.
Po operacji usunięcia żylaków, powinieneś wstać i poruszać się co najmniej siedem dni po zabiegu. Chociaż operacja ta może powodować zasinienie i obrzęk, nie powoduje utraty krążenia krwi. Po zabiegu, głębsze żyły przejmą i utrzymają prawidłowe krążenie krwi. Aby uniknąć powikłań, należy stosować się do zaleceń lekarza i pozostać nawodnionym. W większości przypadków powrót do normalnej aktywności powinien nastąpić w ciągu trzech do czterech tygodni.
Siniaki i obrzęki po operacji usunięcia żylaków mogą utrzymywać się od jednego do dwóch tygodni, w zależności od zabiegu. Noszenie pończoch uciskowych po operacji usunięcia żyły jest pomocne w łagodzeniu obrzęku. Nakładanie leków homeopatycznych na obszar może również zmniejszyć ryzyko wystąpienia siniaków i stanów zapalnych. Granulat z arniki można wziąć przed operacją, a żel lub krem z arniki powinien być stosowany po niej. Alternatywnie, można użyć Dr. Bunke’s Recova Cream, produktu łączącego związki przeciwzapalne, pro-gojące i antyoksydacyjne. Krem ten zawiera również mentol i wyciąg z pestek winogron.
Choć żylaki są raczej problemem kosmetycznym, mogą być bolesne i prowadzić do innych powikłań. Niektórzy ludzie doświadczają owrzodzeń, owrzodzeń skóry i zakrzepów krwi. Te powikłania mogą prowadzić do dalszych komplikacji, w tym poważnych problemów zdrowotnych. Należy skonsultować się z lekarzem tak szybko, jak to możliwe, jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów.
Skutki uboczne endovenous laser ablation
Zabieg wykorzystuje technologię laserową do zamknięcia kłopotliwych żył w nodze bez ich usuwania. Jest on wykonywany w gabinecie lekarskim. Jednak pacjenci powinni być świadomi potencjalnych skutków ubocznych, w tym bólu i wybroczyn.
Zabieg może spowodować termiczne uszkodzenie nerwu, ale jest to rzadkie i ustępuje w ciągu kilku dni. Innym potencjalnym powikłaniem jest zakrzepowe zapalenie żył. Powoduje ono ból i zaczerwienienie wokół leczonego obszaru. Niesteroidowe leki przeciwzapalne i lód mogą złagodzić ten dyskomfort. Możliwe jest również przedostanie się skrzepów krwi do płuc, ale zdarza się to rzadko.
Po zabiegu pacjenci powinni unikać siedzenia lub stania przez dłuższy czas. Zamiast tego powinni spacerować przez 10 do 20 minut trzy razy dziennie. Dodatkowo, przez kilka tygodni po zabiegu powinni unikać podnoszenia ciężarów lub biegania. Pacjenci powinni również nosić ochronne okulary, aby uniknąć ewentualnych powikłań.
Podczas gdy procedura może zmniejszyć wygląd żylaków, pacjenci muszą być świadomi, że pełne wyniki mogą trwać tygodnie lub nawet miesiące. Wynika to z możliwości wystąpienia nawrotów. W zależności od nasilenia dolegliwości mogą być wymagane dodatkowe zabiegi.
Po zabiegu, leczona żyła może być obolała przez kilka dni. Jest to normalna reakcja na zabieg, a przeciwzapalne leki przeciwbólowe mogą pomóc w złagodzeniu bólu. Pacjenci powinni powstrzymać się od forsownych ćwiczeń nóg przez dwa do trzech tygodni, aby umożliwić całkowite zagojenie się nogi.
Przed zabiegiem pacjenci powinni poinformować o wszelkich alergiach i lekach, które mogą przyjmować. Osoby przyjmujące niektóre leki rozrzedzające krew powinny zaprzestać ich przyjmowania przed zabiegiem.
Skleroterapia
Jeśli masz żylaki, możesz je usunąć za pomocą skleroterapii, procedury, która wykorzystuje roztwór do podrażnienia ściany żyły. Ten środek drażniący powoduje, że małe zawory wewnątrz żyły zapadają się, zmuszając krew do przechodzenia przez zdrową żyłę zamiast niej. W rezultacie, żyła zostaje zniszczona i wchłonięta w otaczającą ją tkankę. Procedura ta jest bezpieczna i skuteczna, ale mogą wystąpić pewne zagrożenia.
Chociaż możliwe jest wykonanie skleroterapii u pacjentów z żylakami, ważne jest, aby skonsultować się z wykwalifikowanym lekarzem. Doświadczony skleroterapeuta może wykonać zabieg na każdej nieprawidłowej żyle. Większość zabiegów skleroterapii skierowana jest na pajączki, teleangiektazje i żyły siatkowate, ale mogą one również leczyć większe żyły, takie jak spiralne kolaterale żyły odpiszczelowej wielkiej.
Chociaż skleroterapia jest bezpieczną procedurą, ludzie, którzy mają duże lub bardzo duże żylaki mogą skorzystać z operacji zamiast tego. Również osoby z problemami z krzepnięciem krwi mogą nie być kandydatami do skleroterapii. Zabieg skleroterapii może trwać do dwóch sesji, choć możesz potrzebować więcej. Podczas zabiegu otrzymasz miejscowe znieczulenie. Po zabiegu będziesz musiał unikać intensywnej aktywności przez co najmniej tydzień.
W niektórych rzadkich przypadkach u osób poddanych zabiegowi skleroterapii żylaków może dojść do zatoru płucnego. Jednak ten stan jest rzadki. Większość pacjentów, którzy poddają się zabiegowi jest na tyle zdrowa, że całkowicie wraca do zdrowia. Pacjenci powinni porozmawiać ze swoimi lekarzami, aby dowiedzieć się, czy jest to dla nich bezpieczne.
Skleroterapia w celu usunięcia żylaków lub pająków jest minimalnie inwazyjnym zabiegiem, który usunie wyściółkę żył i poprawi wygląd skóry. Procedura ta może wymagać powtarzania zabiegów, dlatego warto omówić ryzyko i korzyści płynące z leczenia z lekarzem i ubezpieczycielem.
EVLT
EVLT Operacja żylakowej niewydolności żylnej może być przeprowadzona w warunkach ambulatoryjnych z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. Zabieg jest na ogół bezpieczny. Pacjenci zostaną poinstruowani, aby nosić bandaże uciskowe w ciągu dnia i spacerować przez 10 minut trzy razy dziennie przez dwa tygodnie po zabiegu. Istnieje ryzyko powstania zakrzepów krwi, ale nie są one niebezpieczne i rozpuszczą się w ciągu kilku tygodni. Inne zagrożenia mogą obejmować uszkodzenie nerwu i awulsję.
Zabieg trwa mniej niż godzinę i większość pacjentów może powrócić do normalnej aktywności tego samego dnia. Lekarz prawdopodobnie zaleci skarpetki uciskowe przez kilka pierwszych dni, aby zapobiec obrzękowi i zasinieniu. Lekarz wykona również badanie ultrasonograficzne leczonych żył, aby sprawdzić, czy nie ma w nich skrzepów krwi.
Operacja EVLT jest również znana jako endovenous laser ablation (EVLT). Działa ona poprzez zamknięcie żyły za pomocą lasera i fal radiowych o wysokiej częstotliwości. Jest to również mniej bolesne niż inne procedury usuwania żylaków i pacjenci odzyskują szybciej po zabiegu.
EVLT używa cienkiego włókna o średnicy około dwóch milimetrów, aby dostarczyć światło laserowe do żyły. Światło to jest przeciągane z powrotem przez żyłę przez lekarza, powodując, że docelowa tkanka żylna reaguje i zamyka się. Procedura ta nie jest bolesna i ma bardzo niskie ryzyko powstania blizn. Po zakończeniu procedury EVLT, pacjent jest wypisywany ze szpitala tego samego dnia.
Zabieg ten wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu usuwany jest cewnik i stosowany jest ucisk w celu zmniejszenia obrzęku i zapobiegania zakrzepom krwi. W celu ochrony miejsca wprowadzenia cewnika można zastosować pończochy uciskowe lub bandaże. Ważne jest, aby śledzić wszelkie objawy zakażenia, takie jak zwiększone zaczerwienienie, zwiększone krwawienie lub nieprzyjemnie pachnąca wydzielina. Po zabiegu pacjent może być zachęcany do chodzenia i powrotu do swoich normalnych zajęć.
Ablacja prądem o częstotliwości radiowej
Ablacja prądem o częstotliwości radiowej polega na wprowadzeniu do żyły cienkiej, elastycznej rurki. Cewnik jest prowadzony we właściwym miejscu za pomocą sondy ultradźwiękowej, a energia o częstotliwości radiowej jest dostarczana przez okres od jednej do trzech minut. Po tym czasie cewnik jest usuwany. Na skórze wokół żyły wykonywane jest niewielkie nacięcie. Pacjenci mogą spodziewać się niewielkiego dyskomfortu podczas zabiegu, który trwa zazwyczaj od 30 do 45 minut.
Po zabiegu pacjenci mogą doświadczyć łagodnego obrzęku i zasinienia. Nie są to jednak objawy zagrażające życiu i można je łatwo zniwelować poprzez kilkudniowy odpoczynek. Przez dwa do trzech dni należy również unikać intensywnej aktywności. Pończochy uciskowe są również bardzo zalecane przez pierwsze siedem dni po zabiegu. Pończocha uciskowa powinna być noszona wokół pachwiny przez kilka pierwszych dni. Pacjenci powinni nosić pończochy uciskowe, aby zminimalizować obrzęk i ból.
W większości przypadków ablacja prądem o częstotliwości radiowej powoduje zamknięcie wszystkich lub prawie wszystkich leczonych żył. W porównaniu do tradycyjnego usuwania żył, pacjenci poddani ablacji prądem o częstotliwości radiowej mieli mniejszy ból i mniej objawów pooperacyjnych. Ponadto stwierdzono, że ablacja prądem o częstotliwości radiowej jest bezpieczna i skuteczna u osób cierpiących na objawy ze strony nóg.
Podczas zabiegu wykonuje się drobne nacięcia lub nakłucia skóry w pobliżu żylaka. Przez nacięcia wstrzykiwana jest substancja chemiczna. W większości przypadków zabieg ten wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych, ale niektórzy pacjenci mogą zostać przyjęci na dzień lub dwa. Pacjent otrzymuje wtedy znieczulenie miejscowe, aby znieczulić obszar.
Pacjenci powinni przestrzegać instrukcji pooperacyjnych podanych przez zespół opieki zdrowotnej. W niektórych przypadkach pacjenci będą musieli wziąć kilka dni wolnego od pracy po zabiegu. Ponadto, powinni oni unikać dłuższych okresów siedzenia lub prowadzenia samochodu.
Podobne tematy