Czy możliwe jest pozbycie się żylaków za pomocą pary wodnej? Wiele osób jest sceptycznie nastawionych do tych zabiegów, ale są one bezpieczne i skuteczne. Udowodniono, że obliteracja termiczna zmniejsza liczbę nawrotów i powikłań, a wyniki są podobne do konwencjonalnych metod chirurgicznych. Ze względu na te czynniki, termiczna obliteracja jest realną opcją usuwania żylaków.

Usuwanie żylaków parą wodną

Usuwanie żylaków parą wodną jest nową metodą chirurgiczną w leczeniu niewydolności żylnej. Jest to zabieg bezpieczny, skuteczny i bezbolesny. Nowa technologia, zwana VenoSteam, pozwala chirurgom na leczenie nawet najtrudniejszych żylaków przy bardzo minimalnym urazie ciała. Zabieg charakteryzuje się również szybkim czasem rekonwalescencji i niskim ryzykiem powikłań.

Po zabiegu, pacjenci są zwykle wymagane do noszenia pończochy kompresji do pomocy w leczeniu. Pończochy te są bardzo ciasne i powinny być zdejmowane tylko podczas kąpieli. W rzeczywistości zbyt gorący prysznic może opóźnić proces gojenia. Ważne jest, aby upewnić się, że pończochy uciskowe są odpowiednio dopasowane, tak aby nie utrudniały przepływu krwi.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Rozpoczyna się od oznaczenia obszaru, który ma być poddany zabiegowi. Następnie lekarz przygotowuje wejścia do naczyń za pomocą cienkich portów, podobnych do portów dożylnych. Po wykonaniu tych czynności do żyły wprowadzany jest cewnik za pomocą maleńkiej końcówki o średnicy dwóch milimetrów.

Lekarz może wykonać badanie ultrasonograficzne, aby określić podstawową przyczynę żylaków. Skan jest ważny dla określenia najlepszej metody leczenia dla pacjenta. Procedura może być wykonana na jednej nodze lub kilku. Procedura jest pokryta przez Medicare i większość planów ubezpieczeniowych PPO. Jednak przed poddaniem się zabiegowi lekarz powinien przeprowadzić przedoperacyjne badanie USG, aby upewnić się, że żyła nie jest zainfekowana skrzepem krwi.

Podczas gdy tradycyjne metody usuwania żylaków były bolesne i wymagały długiego czasu rekonwalescencji, nowoczesne metody uczyniły tę procedurę znacznie bardziej komfortową. Pojedyncza sesja leczenia może usunąć niewielką ilość żylaków. Wielu pacjentów doświadczy trochę siniaków i obrzęków po zabiegu, ale nie powinno to trwać dłużej niż jeden dzień. Pacjenci mogą również potrzebować unikać forsownej aktywności fizycznej przez kilka dni po zabiegu. Po zabiegu konieczne może być również uciskanie i podnoszenie nóg.

Aby uniknąć powikłań, kluczowe jest wykonanie wysokiej jakości badania USG duplex w celu zdiagnozowania żylaków. Bez badania USG duplex chirurdzy mogą usunąć niewłaściwą żyłę i ryzykować nawrót choroby. Jeśli źródło refluksu nie jest leczone, mogą powstać żylaki de novo.

Obecnie większość norweskich szpitali oferuje tradycyjne zabiegi usuwania żylaków. Ten rodzaj leczenia jest kosztowny i nakłada na społeczeństwo duże obciążenie związane z absencją chorobową. Ponadto koszty inwestycyjne wymagane do przejścia na leczenie endovenous mogą być zbyt wysokie. Dlatego też decydenci mogą być zmuszeni do wyboru metody tradycyjnej zamiast droższego leczenia endovenous.

Podczas badania pacjenci poddawani byli znieczuleniu tumescencyjnemu do zabiegu. Do żyły wprowadzano cewnik o średnicy 1,2 mm. Następnie przez wydrążoną igłę wprowadzono cewnik do punktu położonego 3 cm poniżej połączenia SSV i GSV.

Endovenous laser ablation

Endovenous laser ablation to zabieg wykorzystujący energię cieplną do zniszczenia ściany żyły. Ta metoda ablacji żył skutecznie likwiduje widoczne żylaki i refluks żylny. Procedura jest ogólnie uważana za kosmetyczną dla większości pacjentów. Istnieje kilka zagrożeń związanych z endovenous ablacją laserową, w tym możliwość termicznego uszkodzenia otaczających tkanek.

Ostatnie badanie przeprowadzone przez Eroglu i wsp. wykazało, że metoda ta jest bezpieczna i skuteczna u pacjentów z niewydolnymi żyłami odpiszczelowymi wielkimi. Ponadto zabieg trwa tylko chwilę i nie wymaga znieczulenia tumescencyjnego. Pacjenci mogą wrócić do normalnej aktywności po zabiegu bez użycia pończoch uciskowych. Wyniki te należy jednak zweryfikować w przyszłych badaniach, które obejmują większe próby i dłuższe okresy obserwacji.

Chociaż endowaskularna ablacja laserowa jest wciąż stosunkowo nową procedurą, okazała się ona skuteczna i jest bezpieczniejszą opcją niż otwarta operacja. Ponadto pacjenci często odczuwają mniejszy ból i siniaki po zabiegu. Mogą również szybciej powrócić do normalnej aktywności. Procedura zmniejsza również ryzyko wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. W zależności od rodzaju żylaków, mogą być wymagane dalsze procedury.

Ta mało inwazyjna procedura może być wykonana w warunkach biurowych. Procedura jest zwykle wykonywana w mniej niż trzydzieści minut i pozwala pacjentom na powrót do normalnych czynności bezpośrednio po zabiegu. Procedura jest często bezbolesna i może być zakończona w jednej sesji. Pacjenci mogą powrócić do normalnej aktywności w ciągu kilku dni.

Endovenous ablacja laserowa jest alternatywą dla usuwania i podwiązywania żylaków. Stosowana jest u osób, które nie mogą poddać się zabiegowi chirurgicznemu usunięcia żyły. Endovenous laser therapy może być również stosowany w leczeniu pacjentów z refluksem żylnym. W zależności od historii medycznej pacjenta, może to być dla niego najlepszy wybór.

Po zabiegu pacjenci są zwykle wypisywani ze szpitala w ciągu jednego dnia. Mogą wystąpić niewielkie siniaki i tkliwość. Istnieje jednak niewielkie prawdopodobieństwo powstania zakrzepów krwi. Pacjenci mogą powrócić do normalnej aktywności bezpośrednio po zabiegu, chociaż odradza się długotrwałe siedzenie. Powinni również ograniczyć intensywną aktywność fizyczną do czasu pełnego wyzdrowienia.

Podczas zabiegu lekarz używa ultradźwięków, aby zlokalizować dotkniętą żyłę. Niewielkie nacięcie jest wykonywane na skórze, a cewnik jest wprowadzany przez żyłę pod kontrolą USG. Podczas zabiegu przez cewnik wprowadzany jest cienki światłowód lub elektroda. Cewnik jest wycofywany powoli, a do zmniejszenia ewentualnego dyskomfortu stosuje się miejscowe znieczulenie. Po zabiegu na leczoną nogę może zostać założony bandaż lub wąż uciskowy. Zabieg trwa zazwyczaj około jednej godziny.

Procedura jest bezpieczna i skuteczna w większości przypadków. Istnieją jednak pewne zagrożenia. Siniaki lub ból wzdłuż miejsca ablacji, rozwój skrzepu krwi w leczonej żyle oraz podrażnienie nerwów w obszarze leczonej żyły to możliwe powikłania. Istnieją specjalne środki ostrożności podjęte dla tej procedury, ale pacjenci powinni nadal zadawać pytania, aby upewnić się, że rozumieją ryzyko przed poddaniem się procedurze.

Ambulatoryjna flebektomia

Usuwanie żylaków metodą parową jest metodą alternatywną dla klasycznej operacji. Jest ona bezpieczna i skuteczna, ale niesie ze sobą pewne ryzyko. Niektóre z tych zagrożeń obejmują krwawienie, towarzyszącą chorobę okluzyjną tętnic (AAO) i zakażone owrzodzenie. Niektórzy pacjenci są medycznie niekwalifikujący się do tej procedury. Procedura wymaga również hospitalizacji.

Procedura jest nową metodą leczenia niewydolności żylnej. Zabieg wykorzystuje przegrzaną parę wodną do niszczenia ścian żył bez uszkadzania otaczających tkanek. Zabieg wykonywany jest przez maleńki cewnik, który wprowadzany jest do żyły wymagającej leczenia. Laser umieszczony w cewniku niszczy żyłę od wewnątrz, wytwarzając parę, która minimalizuje uszkodzenia innych struktur w organizmie.

Technika ta ma wiele zalet. Procedura jest bezpieczna i skuteczna oraz zapewnia porównywalne wyniki z konwencjonalną operacją żylaków pod względem nawrotów, powikłań i ilościowego zmniejszenia wyniku VCSS. Stosowano ją do usuwania różnych żył, w tym flebectomii i strippingu.

Chociaż otwarta chirurgia jest nadal złotym standardem w leczeniu żylaków, mniej inwazyjne techniki stają się coraz bardziej popularne na całym świecie. W Australii ten trend prawdopodobnie będzie się utrzymywał. Do usuwania żylaków można stosować cewniki endoluminalne. Ryzyko związane z tymi cewnikami jest niewielkie i zwykle będzie niewielkie. Pacjent może doświadczyć niewielkiego zasinienia i obrzęku po zabiegu, ale nie będzie to trwało dłużej niż jeden dzień. Ponadto, pacjentom zaleca się unikanie forsownej aktywności przez kilka dni po zabiegu. Mogą również wymagać stosowania kompresji i uniesienia nogi przez kilka dni.

W obecnym badaniu usuwanie żylaków wspomagane parą wodną było bezpieczną opcją leczenia pni żylnych o długości do 70 cm. Technika ta polega na wprowadzeniu do żyły cewnika z kaniulą 16G 2″. Następnie cewnik SVS przechodzi przez obliterowany odcinek żyły. Jeśli zabieg nie powiedzie się, w celu usunięcia zakażonej żyły można zastosować procedurę zwaną venesection.

W przypadku poddawania się zabiegowi usunięcia żylaków, pacjenci powinni mieć wykonane przed zabiegiem badanie USG duplex. Skan ten może pomóc określić, czy leczenie jest skuteczne. Zazwyczaj dokładne skanowanie trwa od dziesięciu do dwudziestu minut na każdą nogę. W przeciwieństwie do tego, szybkie skanowanie, które może być darmowe lub niedrogie, może przegapić podstawowy problem. Pełne skanowanie jest ważne, aby zapobiec powrotowi żylaków i wpływowi na inne części ciała.

Skleroterapia jest alternatywną metodą usuwania żylaków w stosunku do pary wodnej. Polega ona na wstrzyknięciu substancji chemicznej do żyły. Substancja chemiczna powoduje bliznowacenie i zapadanie się żyły. Zabieg jest prosty i wykonywany w warunkach gabinetowych. Miejscowy środek znieczulający jest stosowany do skóry, która pokrywa żyły, a mała igła jest używana do wstrzykiwania substancji chemicznej. Jest to szybka procedura, która trwa od dwudziestu do trzydziestu minut. Procedura ta jest odpowiednia tylko dla niektórych obszarów ciała i może być konieczne przeprowadzenie kilku sesji.

Endovenous catheter ablation to kolejna mało inwazyjna metoda usuwania żylaków. Wykorzystuje ona energię cieplną do uszkodzenia ściany żyły i śródbłonka. Proces ten eliminuje widoczne żylaki i zmniejsza widoczny refluks żylny.

Podobne tematy