Możesz mieć problem z żyłami, ale nie wiesz dokładnie co to jest. Ten artykuł omówi objawy, przyczyny, leczenie i zapobieganie. Pomoże Ci podjąć decyzję, czy musisz szukać pomocy medycznej.

Niniejszy artykuł jest wynikiem naszej kooperacji z powerofbeauty.pl

Objawy

Jeśli pozostawione bez leczenia, żylaki i zakrzepy mogą powodować dyskomfort, przebarwienia i ból. Stan ten może przejść w poważniejsze stadium, które może zagrażać życiu. Ciężkie przypadki mogą powodować owrzodzenia, zaciemnienie skóry i wysypki skórne, które wyglądają jak pająki. W ciężkich przypadkach skrzepy mogą przedostać się do serca lub płuc i spowodować poważne uszkodzenia.

Skrzepy krwi spowodowane przez żylaki są zazwyczaj małymi, nieestetycznymi grudkami, które tworzą się tuż pod powierzchnią skóry. Powstają one, gdy zastawki żylne ulegają uszkodzeniu lub są słabe. Blokują one przepływ krwi do serca, powodując, że żyła puchnie i wygląda jak sznur. Większość powierzchownych skrzepów nie podróżuje bardzo daleko, ale niektóre z nich mogą podróżować do płuc, gdzie mogą powodować niebezpieczny stan znany jako zatorowość płucna. Na szczęście większość zakrzepów powierzchniowych nie przemieszcza się bardzo daleko, a objawy żylaków i zakrzepicy żył głębokich można łatwo leczyć.

Istnieje wiele czynników ryzyka, które mogą powodować żylaki, w tym otyłość i ciąża mnoga. Objawy żylaków obejmują ból nóg, ciężkość nóg i przebarwienia skóry. Chociaż żadne objawy nie mogą być widoczne od razu, pacjenci powinni jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Zakrzepica żył głębokich może być zdiagnozowana poprzez badania krwi i badania obrazowe. Leczenie zwykle obejmuje leki rozrzedzające krew. Czasami konieczne może być chirurgiczne usunięcie żyły. W zależności od ciężkości stanu, procedura ta może być potrzebna.

Zakrzepica żył głębokich występuje, gdy w żyle głębokiej tworzy się skrzep krwi. W ciężkich przypadkach zakrzep może przemieszczać się po całym organizmie i powodować ból i obrzęk nóg. Może również prowadzić do zatorowości płucnej, która może zagrażać życiu.

Badanie przeprowadzone w Szwecji wykazało związek pomiędzy żylakami a zakrzepicą żył głębokich. Badacze stwierdzili, że osoby z żylakami miały pięciokrotnie wyższe ryzyko rozwoju zakrzepicy żył głębokich niż osoby bez żylaków. Wyniki te sugerują, że żylaki są związane ze zwiększonym ryzykiem zakrzepicy i DVT. Ponadto pacjenci z zakrzepicą i zakrzepicą żył głębokich mieli wyższe wskaźniki zatorowości płucnej i choroby tętnic obwodowych.

Pacjenci cierpiący na ciężkie objawy żylaków i zakrzepicy nóg mogą poddać się leczeniu chirurgicznemu w celu zmniejszenia dolegliwości. Chirurgia laserowa, która polega na zastosowaniu fal radiowych o wysokiej częstotliwości lub laserów, może być wykorzystana do zamknięcia dotkniętej żyły. Procedury chirurgiczne mogą wiązać się z siniakami i bólem, ale rzadko stanowią zagrożenie dla życia.

Przyczyny

Zakrzepica żył głębokich (DVT) to potencjalnie śmiertelny stan. Osoba, która ma DVT jest narażona na zatorowość płucną, która może prowadzić do śmierci. Objawy DVT obejmują ból w klatce piersiowej, duszności, kaszel z krwią i omdlenia. Mogą również wystąpić objawy zespołu pozakrzepowego. Zespół pozakrzepowy może być bolesny, ale jest mniej poważny niż zatorowość płucna.

Pierwszym krokiem w leczeniu zakrzepicy żył głębokich jest postawienie diagnozy. Można to zrobić za pomocą badań krwi i badań obrazowych. W celu leczenia schorzenia mogą zostać przepisane leki. Pacjenci mogą również poddać się zabiegom chirurgicznym w celu skorygowania problemu. Pacjenci powinni unikać stania przez dłuższy czas i podnieść swoje stopy podczas siedzenia. Ultradźwięki i inne badania mogą być również wykorzystywane do monitorowania funkcji żył. W celu złagodzenia objawów można również zastosować kompresję.

Nieleczone żylaki mogą wpływać na jakość życia. Objawy mogą obejmować zaciemnione, spuchnięte nogi, przewlekły obrzęk, a nawet otwarte rany. W ciężkich przypadkach, warunki te mogą prowadzić do wrzodów, owrzodzeń i infekcji. Węże uciskowe mogą pomóc zmniejszyć objawy i uniknąć poważnych powikłań.

Żylaki są spowodowane przez uszkodzone zawory lub ściany naczyń krwionośnych. Te naczynia krwionośne nie mogą się opróżnić, więc powodują gromadzenie się krwi. Krew nie może swobodnie przepływać przez żyły, co może prowadzić do obrzęku i bólu. Często krew gromadzi się w żyłach podczas długotrwałego siedzenia lub stania. Gdy tak się stanie, ciśnienie w żyłach wzrośnie, osłabiając ich ściany i uszkadzając zastawki.

W jednym z badań naukowcy stwierdzili istotny związek pomiędzy pacjentem z żylakami a wyższym ryzykiem zakrzepicy żył głębokich. Związek pomiędzy żylakami a chorobą tętnic obwodowych był mniej wyraźny.

Żyły w nogach są szczególnie narażone na warunki powodujące powstawanie zakrzepów krwi. W czasie ciąży, zwiększona masa ciała i siedzący tryb życia – wszystkie te czynniki zwiększają ciśnienie w żyłach. Powoduje to skręcenie i zniekształcenie żyły, utrudniając prawidłowy przepływ krwi. Powoduje to również, że krew gromadzi się w basenie, co skutkuje bolesnymi skrzepami krwi.

Leczenie

Istnieje kilka opcji leczenia żylaków, a celem każdego leczenia żylaków jest zminimalizowanie objawów i zapobieganie powikłaniom. Zazwyczaj leczenie rozpoczyna się od domowych sposobów. W niektórych przypadkach, energia laserowa jest używana do blizny lub zniszczenia żylaka. Simple laser therapy uses laser energy outside the skin, while endovenous laser therapy uses a laser fiber inserted into the vein and uses ablation to seal the vein shut.

Inna procedura jest znana jako skleroterapia. Procedura ta obejmuje wstrzyknięcie sklerozantu do żylaka, takiego jak tetradecyl sodu, polidokanol lub heparyna. Żyła jest następnie zasysane z urządzeniem ssącym. Większość ludzi może odzyskać od tej procedury jako ambulatoryjne. Pończochy uciskowe muszą być noszone przez kilka dni lub tygodni po zabiegu, aby zapobiec zakrzepom krwi w nodze.

Żylaki i zakrzepy są spowodowane przez uszkodzone zastawki i ściany naczyń krwionośnych. Kiedy przepływ krwi staje się zastój, skrzep krwi tworzy się w dotkniętej żyle, aby zatrzymać krwawienie. Ale w przeciwieństwie do żylaków, skrzepy krwi nie powodują w rzeczywistości utraty krwi. Blokują one przepływ krwi i mogą powodować obrzęk i stan zapalny pobliskiej skóry. W skrajnych przypadkach stan ten może skutkować obrzękiem całej kończyny.

Chociaż zakrzepica żył powierzchownych sama w sobie nie jest stanem zagrażającym życiu, może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zakrzepica żył głębokich lub zatorowość płucna. Chociaż są to rzadkie powikłania, nadal można je skutecznie leczyć. Podobnie jak w przypadku innych drobnych zabiegów chirurgicznych, operacja żył jest jedną z procedur o najniższym ryzyku. Istnieją jednak pewne przypadki, w których pacjenci mogą doświadczyć choroby zakrzepowo-zatorowej po operacji żył. Należy pamiętać, że różne publikacje podają różną liczbę przypadków zakrzepowo-zatorowych po operacji żył. Możliwe, że rozbieżności wynikają z różnych metod zapisu.

Leczenie żylaków może obejmować postępowanie zachowawcze oraz skleroterapię iniekcyjną. Wybór sposobu leczenia zależy od objawów i preferencji pacjenta. Jednak interwencja chirurgiczna może być konieczna, jeśli żylaki powodują obrzęk, przedwczesne starzenie się lub postępujące owrzodzenie.

Profilaktyka

Żylaki są bolesne i niewygodne, mogą prowadzić do zakrzepów krwi i owrzodzeń skóry. Na szczęście istnieją sposoby, aby zminimalizować ten dyskomfort. Podnoszenie nóg i noszenie pończoch uciskowych może pomóc. Produkty te zmniejszają również nacisk na nogi i poprawiają krążenie krwi.

Przepływ krwi do żył jest niezbędny dla zdrowego funkcjonowania tkanek organizmu. Każde zakłócenie tego istotnego systemu może zakłócić normalne funkcjonowanie i doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Osoby z pewnymi schorzeniami, zwłaszcza uprawiające sporty kontaktowe, są bardziej narażone na zakrzepy krwi. Osoby te mogą również mieć słabe krążenie i historię rodzinną zakrzepów krwi.

Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania żylakom są ćwiczenia. Osoby, które długo siedzą, powinny starać się stać lub chodzić co pół godziny. Podobnie, osoby pracujące w środowisku biurowym powinny unikać noszenia obcisłych ubrań, ponieważ wywiera to dodatkowy nacisk na nogi. Ponadto, gdy tylko jest to możliwe, należy nosić buty.

Oprócz zmiany stylu życia, pacjenci powinni spróbować poprawić swoją dietę. Zmniejszenie spożycia soli i cukru oraz zwiększenie spożycia błonnika pomoże zmniejszyć obrzęk. Ponadto, spożywanie diety bogatej w świeże owoce i warzywa jest zdrowe i będzie zapobiegać zaparciom. Również przyjmowanie suplementu witaminy E może pomóc w zmniejszeniu ryzyka powstawania zakrzepów krwi.

Otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi i żylaków. Kobiety z nadwagą mają większe ryzyko rozwoju tych schorzeń. Nadwaga wywiera dodatkowy nacisk na nogi, powodując ich powiększenie.

Endovenous laser treatment jest kolejną opcją leczenia żylaków. Procedura obejmuje cewnik, który jest wprowadzany do żyły. Mały laser jest następnie przekazywany przez cewnik w celu wycelowania w żylak. Zabieg ten jest zwykle wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu żyła docelowa jest zamykana.

Pacjenci, którzy cierpią z powodu objawów spowodowanych żylakami, mogą zdecydować się na leczenie laserowe lub skleroterapię. Zabieg wykonywany jest w pozycji leżącej. Po zabiegu pacjent powinien nosić pończochy uciskowe i zakładać bandaże uciskowe. Jeśli leczenie jest skuteczne, żylaki znikną po kilku tygodniach. Pacjenci, którzy wybrali tę opcję, mogą odczuwać pieczenie, ale to uczucie jest tymczasowe.

Podobne tematy