Żylaki seminoma można rozpoznać dzięki ich unikalnym cechom fizycznym. Ich wewnętrzna powierzchnia jest pofałdowana, a one same zaginają się tworząc gwiaździste światło. Ich gwiaździste światło charakteryzuje się występowaniem mięśni gładkich w cienkiej warstwie przylegającej do intymnej i grubej okrężnej warstwie bliżej adventitia. Z kolei żylaki zaawansowanego jądra mają chaotyczny splot i niewiele włókien łącznotkankowych.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem, który powstał przy współudziale medycynaestetycznainstytut.pl

Żylaki to nieprawidłowe powiększenie żył jądra

Żylak to powiększenie żył, które odprowadzają krew z jąder z powrotem do serca. Żyły te zaczynają się w brzuchu i przechodzą przez kanał pachwinowy do jądra. Powiększenie tych żył jest zwykle bezobjawowe. Jednak z czasem objawy mogą stać się bardziej zauważalne. Symptomy mogą obejmować tępy ból w mosznie lub niewyjaśnione uczucie podnoszenia ciężaru. Nieleczona dolegliwość może powodować szereg objawów, w tym spermatyzm i niepłodność.

Żylaki są częste, a ich objawy są podobne do żylaków nóg. Mogą powodować ból lub dyskomfort, który nasila się podczas długotrwałego stania lub ćwiczeń. W miarę powiększania się ich rozmiarów mogą powodować szereg objawów, w tym zmniejszenie liczby i ruchliwości plemników. U niektórych mężczyzn żylaki mogą prowadzić do niepłodności, a częstość występowania tych schorzeń zwiększa się u par, które są niepłodne.

Kiedy pojawiają się objawy żylaków, urolog może zlecić wykonanie USG moszny w celu określenia wielkości chorego jądra. Badanie USG może ujawnić, czy chore jądro jest mniejsze od pozostałych oraz czy krew płynie w niewłaściwą stronę podczas manewru Valsalvy. W przypadku większych żylaków lekarz może zalecić zabieg chirurgiczny lub zastosować leczenie niechirurgiczne, takie jak embolizacja.

Są one jedną z głównych przyczyn niepłodności męskiej

Mężczyźni cierpiący na żylaki są narażeni na rozwój DVT, czyli zakrzepicy żył głębokich. Stan ten zwiększa ryzyko niepłodności i może prowadzić do innych powikłań. Mężczyźni mogą również cierpieć na chorobę Penile Mondor (PMD), stan, w którym zakrzepy krwi tworzą się w powierzchownych żyłach penisa. W przypadku, gdy mężczyzna cierpi na któreś z tych schorzeń, niepłodność jest oznaką niepłodności spowodowanej czynnikiem męskim.

Żylaki są najczęstszą przyczyną niepłodności czynnika męskiego. Te powiększenia żył nasiennych powodują nieprawidłowy przepływ krwi i obniżenie liczby plemników. Leczenie chirurgiczne może skorygować varicocele, ale nie zawsze poprawia płodność. Dzieje się tak dlatego, że stan ten ma nieodwracalny wpływ na jądra.

Niepłodność męska jest stanem trudnym do zdiagnozowania. Do powstania tego stanu mogą przyczynić się różne czynniki. Niektóre z tych czynników mogą być skorygowane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Jednak niektóre przypadki wymagają dalszego badania przez specjalistę.

Mogą występować po obu stronach moszny

Żylaki moszny są powszechne u mężczyzn i dotyczą do piętnastu procent populacji ogólnej i trzydziestu pięciu procent osób z niepłodnością pierwotną. Mają one tendencję do występowania po lewej stronie moszny, ale mogą również rozwijać się po prawej stronie. Stan ten może być bolesny i może zmniejszyć zdolność mężczyzny do ojcostwa dziecka.

Większość żylaków jest niewielka i nie stanowi zagrożenia dla płodności, ale niektórzy mężczyźni mogą odczuwać z ich powodu silny ból. Mogą być bolesne i mogą powodować kurczenie się jąder. Lekarze mogą zdiagnozować varicocele poprzez egzamin fizyczny lub wykonując analizę diagnostyczną. Chociaż większość przypadków nie jest poważna, ważne jest, aby szukać pomocy medycznej, jeśli podejrzewasz, że żyły moszny powodują problemy.

Kiedy żyła mosznowa jest zakażona żylakami, może to spowodować uszkodzenie spermy mężczyzny. Problem ten może być spowodowany przez jeden lub więcej czynników. Jednym z powodów, dla których varicocele może powodować problemy z plemnikami jest spowolniony przepływ krwi.

Można je leczyć za pomocą laparoskopii

Laparoskopia to zabieg chirurgiczny, który wykorzystuje maleńką kamerę do zaglądania do wnętrza ciała. Lekarz wykonuje ją w znieczuleniu ogólnym, dzięki czemu nie odczuwasz bólu. Zabieg wymaga niewielkiego nacięcia, które zwykle wykonuje się nad moszną. Za pomocą niewielkiej lunety lekarz może zobaczyć wnętrze Twojego brzucha i użyć niewielkich klipsów do przecięcia opuchniętej żyły. W niektórych przypadkach, chirurg może również potrzebować uszczelnić koniec żyły specjalnym środkiem chemicznym.

Operacja ta może być przeprowadzona w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Chirurg uzyskuje dostęp do dotkniętego obszaru przez brzuch lub górną część uda. Ultradźwięki i mikroskopy chirurgiczne są powszechnie stosowane do prowadzenia chirurga podczas zabiegu. Czas rekonwalescencji jest zazwyczaj szybki i pacjenci mogą powrócić do swoich normalnych zajęć wkrótce po zabiegu.

Procedura jest bezpieczna i skuteczna u pacjentów z varicocele typu I Bahrena. Została ona udowodniona w badaniach klinicznych i jest realną opcją leczenia tych pacjentów. Technika ta wiąże się z mniejszą utratą krwi i krótszym czasem rekonwalescencji niż otwarta laparoskopia.

Podobne tematy