Jeśli masz żylaki okolicy wargowo-udowej, możesz zastanawiać się, jak je leczyć. Dobra wiadomość jest taka, że można je leczyć i nie muszą być one stałym elementem Twojego życia. Można je leczyć za pomocą skleroterapii.

Żylaki warg sromowych mniejszych są spowodowane przez progesteron

Progesteron jest żeńskim hormonem występującym w organizmie. Jest on odpowiedzialny za powstawanie żylaków warg sromowych. Aby zwalczyć ten stan, opcje leczenia obejmują procedury medyczne i chirurgiczne. W wielu przypadkach leczenie zachowawcze jest niezbędne przed poddaniem się skleroterapii lub operacji. Pacjentki z żylakami sromu mogą odnieść korzyści z przedoperacyjnego leczenia lekiem wenotonicznym o nazwie MPFF. Lek ten jest podawany pacjentkom codziennie w dawce 1000 mg przez dwa miesiące i wiązał się ze znacznym zmniejszeniem objawów.

Ciąża zwiększa ryzyko rozwoju żylaków sromu. Dzieje się tak, ponieważ zwiększa się poziom hormonów ciążowych, co powoduje gromadzenie się krwi w dolnej części nogi i sromu – te słowa są twórczością specjalistów strony Blog Piękności. Powoduje to ograniczenie przepływu krwi, co z kolei prowadzi do rozwoju żylaków nóg i sromu.

U dotkniętych kobiet mogą również wystąpić żylaki miednicy i obturatora. Może to powodować duży dyskomfort i niepokój, zwłaszcza podczas chodzenia. Ponadto niektóre kobiety odczuwają również ból w dolnej części pleców lub górnej części ud. Dolegliwość ta dotyka nawet 18 procent kobiet w ciąży. Większość z nich nie jest świadoma swojego stanu i nie szuka pomocy medycznej.

Ciąża jest podstawowym czynnikiem rozwoju żylaków sromu, ale na szczęście dostępne są środki zapobiegawcze. Zaleca się proste zmiany w diecie oraz właściwą organizację odpoczynku i pracy, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju tego schorzenia. Pomocne są również ćwiczenia terapeutyczne, które przyspieszają odpływ żylny i zmniejszają zatory żylne. Leczenie może obejmować stosowanie leków wenookluzyjnych w celu zmniejszenia zatoru żylnego oraz kompresjoterapię, jeśli schorzenie występuje przed ciążą.

Chociaż przyczyna powstawania żylaków sromu wciąż pozostaje tajemnicą, znaczna większość kobiet, u których rozwija się to schorzenie, jest w ciąży. W związku z tym żylaki sromu mogą mieć wpływ na ciążę kobiety i mogą być łatwo zdiagnozowane przez lekarza OB/GYN. Leczenie jest rzadko konieczne po zakończeniu ciąży.

W jednym z badań 32 pacjentki z żylakami miednicy i sromu poddano izolowanej flebektomii. Stwierdzono, że zabieg ten spowodował całkowite usunięcie konglomeratów żył wargi sromowej głównej i niezawodną hemostazę.

Mogą być stanem izolowanym

Żylaki labiea minora mogą występować po obu stronach sromu, ale większość z nich jest izolowana. Gdy nie są zbyt widoczne, pozostają w okolicy sromu i nie powodują większego dyskomfortu. W przypadku ich zauważenia, należy skonsultować się z lekarzem. Istnieje kilka zabiegów, które można wykonać, aby zmniejszyć widoczne żyły i zapobiec dalszym powikłaniom.

Żylaki warg sromowych są częstym zjawiskiem u kobiet w ciąży, szacuje się, że dostaje je około pięciu do dziesięciu procent kobiet. Często jednak ustępują one po porodzie. Ciąża mnoga może pogorszyć ten stan. Te żylaki są spowodowane przez uszkodzenie ścian żył, co powoduje, że krew gromadzi się. Zwiększony przepływ krwi i nacisk na obszar narządów płciowych może spowodować powiększenie żył.

Niektóre kobiety mogą mieć te objawy nawet nie będąc w ciąży. Kobiety te mogą doświadczać uczucia ciągnięcia i bólu podczas miesiączki. Spuchnięte żyły w miednicy mogą nawet naciskać na jelita lub pęcherz, powodując ból i dyskomfort. Lekarze często odrzucają te objawy jako „problemy kobiet” i nie oferują żadnego leczenia.

W niektórych przypadkach może to być stan odosobniony, ale inne przyczyny tego stanu obejmują zespół przekrwienia miednicy, ciążę i nowotwory ginekologiczne. W niektórych przypadkach stan ten może być związany z chorobą, taką jak nadciśnienie wrotne, zespół Klippla-Trenaunaya lub zespół Parkesa-Webera.

Żylaki warg sromowych występują najczęściej u kobiet, które zaszły w ciążę. Jeśli u kobiety rozwinie się to schorzenie, można je leczyć operacyjnie lub za pomocą skleroterapii. W wielu przypadkach żylaki sromu cofają się w ciągu sześciu tygodni po porodzie. Są one rzadkie u kobiet nieródek i zwykle pojawiają się w drugiej lub trzeciej dekadzie życia.

Chociaż żylaki sromu w ciąży nie są powodem do wykonania cesarskiego cięcia, mogą być oznaką zakrzepicy miednicy lub sromu i mogą uzasadniać dalsze badania. Te powiększone, czerwone żyły mogą być bolesne w dotyku i zazwyczaj ustępują po porodzie.

Z czasem mogą się powiększać i skręcać

Istnieje kilka powodów, dla których u danej osoby mogą pojawić się żylaki warg sromowych. Jednym z nich jest ciąża, która powoduje, że w nogach i miednicy gromadzi się wysoki poziom hormonu progesteronu. To ogranicza przepływ krwi i ostatecznie prowadzi do żylaków na nogach i sromie. Kobiety z żylakami mogą odczuwać ból i obrzęk, a niektóre mogą być zmuszone do poddania się operacji naczyniowej w celu skorygowania problemu.

W czasie ciąży u 1 na 10 kobiet wystąpią żylaki pochwy. Często rozwijają się one w ostatnim trymestrze. U osób, u których wcześniej pojawiły się żylaki, istnieje prawdopodobieństwo wcześniejszego ich wystąpienia podczas kolejnych ciąż. Kobiety, u których rozwiną się żylaki pochwy, mogą odczuwać dyskomfort, ból i ucisk podczas stania lub siedzenia. Niektóre kobiety będą nawet odczuwać ból podczas stosunku.

Żylaki warg sromowych mniejszych mogą się powiększać i skręcać z czasem i mogą stać się krępujące dla kobiet. Na szczęście istnieją sposoby leczenia żylaków sromu. Chirurgiczne usunięcie tych żył może być skutecznym sposobem leczenia tych powiększonych, poskręcanych żył.

Kobiety są znacznie bardziej narażone na żylaki niż mężczyźni, a stan ten jest często wynikiem zmian hormonalnych. Ciąża również zwiększa przepływ krwi, a kobiety, które są otyłe, mają większe ryzyko ich rozwoju.

Kobiety powinny zadzwonić do swojego lekarza, aby umówić się na wstępną konsultację w celu omówienia możliwości leczenia. Ta wstępna wizyta zapewni bezpieczną przestrzeń do omówienia medycznych i osobistych obaw. Pacjentki powinny również upewnić się, że przed zaplanowaniem leczenia skonsultują się ze swoim ubezpieczycielem. Niektórzy ubezpieczyciele nie pokrywają kosztów leczenia żylaków.

Można je leczyć za pomocą skleroterapii

Istnieje kilka zalet skleroterapii, w tym szybki okres rekonwalescencji i brak znieczulenia ogólnego. Pacjenci mogą wrócić do normalnych zajęć dzień po zabiegu, a wyniki są natychmiast widoczne. Procedura ta jest również znana jako skleroterapia żylna i jest stosowana od ponad stu lat.

W pierwszej kolejności warto wiedzieć, że zabieg jest bezpieczny i nie ma skutków ubocznych. Zabieg skleroterapii nie powoduje siniaków, obrzęków ani bólu i jest wolny od ryzyka dla pacjentów. Ponadto, nie odnotowano żadnych reakcji alergicznych ani zmian skórnych. Zaobserwowano stały efekt terapeutyczny, a zabieg skutecznie zmniejszył objawy żylaków sromu u wszystkich, z wyjątkiem dwóch pacjentek.

Kobiety w ciąży nie powinny poddawać się skleroterapii przed konsultacją z lekarzem. Do powstania żylaków może prowadzić kilka czynników. Na przykład kobiety, które stale przebywają na nogach, są bardziej narażone na rozwój żylaków sromu. Jednak nawet kobiety, które nie są w ciąży, mogą rozwijać zespół przekrwienia miednicy i żylaki pochwy. Niektóre kobiety mogą również cierpieć na nadciśnienie wrotne, którego skutkiem może być bliznowacenie żyły biodrowej wewnętrznej.

Do innych czynników, które mogą prowadzić do powstania żylaków warg sromowych, należy starzenie się. Wraz z wiekiem kobiety jej żyły stają się mniej wydajne, a przepływ krwi spowalnia. Kobiety te mogą również mieć w rodzinie historię żylaków lub otyłość. Kobiety, które są w ciąży są również na zwiększone ryzyko rozwoju żylaków labian minora. Ciąża zwiększa również produkcję krwi w obszarze miednicy i sprawia, że ściany żył rozluźniają się.

Żylaki warg sromowych są często bezobjawowe i mogą stać się zauważalne dopiero po porodzie. Objawy obejmują obrzęk, ból żyły lub uczucie drętwienia. Nieleczone żylaki warg sromowych mogą przejść w zakrzepicę żył głębokich i spowodować żylną chorobę zakrzepowo-zatorową.

Pacjentki z żylakami warg sromowych mogą odnieść korzyści ze skleroterapii. Jest to mało inwazyjna procedura, w której wykorzystuje się cewnik do zamknięcia żył i zmniejszenia bólu. Zabieg jest również bezpieczny i może być wykonywany u kobiet w ciąży.

Podobne tematy