Chociaż żylaki sromu mogą przyczynić się do przedporodowego niepokoju i depresji kobiety, raczej nie wpływają na zdolność kobiety do porodu i zazwyczaj znikają w ciągu sześciu tygodni. Są one również stosunkowo nieszkodliwe, z minimalnym tylko krwawieniem. Jednak nadal ważne jest, aby udać się do lekarza w celu postawienia diagnozy.

Żylaki okolicy sromu

Żylaki okolicy sromu mogą rozwinąć się w czasie ciąży i mogą pęknąć w czasie porodu lub dostawy. Chociaż rzadko, lekarz kobiety powinien być zaalarmowany, jeśli zauważy duże węzły żylne na ścianie pochwy. Oprócz identyfikacji schorzeń podstawowych, lekarze mogą również zminimalizować ryzyko wystąpienia żylaków podczas porodu.

Istnieje kilka sposobów diagnozowania żylaków w okolicy sromu, w tym USG i badanie fizykalne. To obrazowanie może ujawnić, czy żylaki są zlokalizowane lub rozszerzają się na inne części miednicy. Informacje te pomogą medicul wybrać najlepsze leczenie. Najczęstszym leczeniem żylaków sromu jest tzw. skleoterapia, która polega na wstrzykiwaniu pianki lub płynnego roztworu do żył. Alternatywnie, małe segmenty żył mogą być usunięte przez skleroskopię.

Chociaż żylaki okolicy sromu mogą powodować u kobiety uczucie niepokoju lub przygnębienia w czasie ciąży, nie ma powodu do paniki. Stan ten jest przejściowy i zniknie w ciągu sześciu tygodni. Mogą one powodować krwawienie, ale nie jest to poważny problem. Leczenie objawowe może pomóc w opanowaniu krwawienia, dlatego kobieta powinna skonsultować się z lekarzem, jeśli doświadcza tych objawów.

Leczenie chirurgiczne żylaków sromu po porodzie może być opcją. W niektórych przypadkach lekarze używają specjalnego cewnika, aby zamknąć uszkodzoną żyłę. Inna metoda polega na wstrzyknięciu do żyły roztworu blokującego przepływ krwi.

Podczas gdy żylaki sromu zwykle występują po porodzie, wiele kobiet z historią ciąży ma inne rodzaje żylaków. Wiele kobiet z tymi dolegliwościami ma również żylaki w innych miejscach na ciele.

Kobiety w ciąży powinny podjąć dodatkowe wysiłki, aby zadbać o swoje nogi. Powinny starać się podnosić stopy podczas siedzenia, nosić odzież podtrzymującą i często zmieniać pozycje. Niektóre kobiety mogą nawet stosować pończochy uciskowe, aby zwiększyć przepływ krwi w nogach.

Czas ciąży odgrywa ważną rolę w rozwoju żylaków sromu. U kobiet w pierwszej ciąży żylaki pojawiają się zwykle między 18 a 20 tygodniem. W drugiej ciąży pojawiają się zwykle między 12 a 18 tygodniem.

Objawy

Żylaki w pochwie mogą być niezwykle niekomfortowe, zwłaszcza w czasie ciąży. Stan ten może być leczony w domu lub przez lekarza. Na szczęście, jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy, możesz szybko rozpocząć leczenie. Chociaż najlepiej jest szukać pomocy medycznej, jak tylko zauważysz jakiekolwiek objawy, możesz również podjąć kroki, aby zapobiec przyszłym wystąpieniom.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jeśli podejrzewasz, że masz żylaki, jest wizyta u lekarza. Ciąża zwiększa szanse na rozwój żylaków, ponieważ podczas ciąży krew produkuje więcej niż normalnie. Ponadto, hormony w organizmie podczas ciąży sprawiają, że ściany żył są bardziej miękkie, co utrudnia płynny przepływ krwi.

Twój lekarz może przeprowadzić badanie fizyczne, aby określić obecność i nasilenie Twoich żylaków. Twój lekarz może również zlecić badanie ultrasonograficzne, które może pomóc w wykryciu zakrzepów lub przepływu krwi w niewłaściwym kierunku. Inne badania mogą być potrzebne do potwierdzenia diagnozy. Ponadto, lekarz może wykonać dalsze badania w celu określenia, czy masz zespół przekrwienia miednicy, który jest związany z żylakami obszaru miednicy.

Leczenie żylaków sromu może obejmować skleroterapię, która polega na wstrzykiwaniu roztworu do dotkniętych żył. Roztwór ten zapobiega przedostawaniu się krwi do żył, a zamiast tego trafia do żył otaczających. Zabieg powoduje powstanie blizny w dotkniętej żyle.

Inne opcje leczenia żylaków pochwy obejmują pończochy uciskowe i podnoszenie nóg. W niektórych przypadkach może być konieczna operacja. Chociaż nie są to sposoby na wyleczenie żylaków, mogą one poprawić jakość Pani życia.

Kobieta, która doświadcza żylaków sromu podczas ciąży, powinna zostać oceniona przez położnika. Te duże żyły mogą prowadzić do krwawienia żylnego podczas porodu. Aby zapobiec powikłaniom, lekarz będzie monitorował żyły pod kątem jakichkolwiek oznak leżącej u ich podłoża zakrzepicy żył głębokich.

Żylaki w pochwie są powszechne i mogą powodować dyskomfort. Jednak czasami są one trudne do zdiagnozowania. Wiele kobiet niechętnie szuka pomocy medycznej, jeśli nie odczuwa żadnego dyskomfortu.

Przyczyny

Istnieją różne sposoby leczenia żylaków pochwy i miednicy, w tym zabiegi chirurgiczne i skleroterapia. W skleroterapii, roztwór jest wstrzykiwany do dotkniętych żył, powodując żyły do zamknięcia. Zapobiega to przedostawaniu się krwi do żył i płynie do otaczających je żył zamiast. W rezultacie, zamknięte żyły zapadają się.

Żylaki mogą być spowodowane przez kilka czynników. Jednym z nich jest starzenie się. Z wiekiem żyły stają się mniej wydajne i przepływ krwi z nóg zwalnia. Inne czynniki ryzyka to otyłość i rodzinne występowanie żylaków. Ciąża zwiększa również produkcję krwi w pochwie i miednicy, co sprawia, że żyły puchną. Genetyka może również odgrywać rolę w rozwoju żylaków.

Jeśli cierpisz z powodu żylaków pochwy i połogu, porozmawiaj z lekarzem o możliwych sposobach leczenia. Możesz być w stanie zmniejszyć objawy, unikając długotrwałego stania lub siedzenia bez przerwy. Możesz również podjąć konkretne ćwiczenia, które pomagają w przepływie krwi w nogach. Na szczęście, większość żylaków zniknie naturalnie w ciągu trzech do czterech miesięcy. Niektóre kobiety mogą potrzebować dłuższego leczenia.

Chociaż żylaki sromu są bolesne i mogą wpływać na jakość życia kobiety w czasie ciąży, raczej nie wpływają na poród. Jednak kobiety, które odczuwają te dolegliwości w czasie ciąży, powinny jak najwcześniej zgłosić się do lekarza, aby zapobiec ich nasileniu.

Oprócz powikłań związanych z ciążą, kobiety w ciąży są bardziej podatne na hemoroidy. Na szczęście większość z tych dolegliwości jest przejściowa i zwykle ustępuje po urodzeniu dziecka. W czasie ciąży można je leczyć, stosując kąpiele sitz, zimne okłady lub środki zmiękczające stolec, aby złagodzić dyskomfort i ból. Hemoroidom związanym z ciążą można również zapobiegać poprzez unikanie zaparć. Kobiety powinny również unikać przeciągania się podczas wypróżnień.

Oprócz ciąży, innym czynnikiem, który może powodować powstawanie żylaków sromu jest nadciśnienie wrotne. Stan ten może powodować gromadzenie się krwi w sromie, powodując ból i dyskomfort. Na szczęście, te warunki naczyniowe są zwykle tymczasowe, a oni ostatecznie zniknie na własną rękę.

Leczenie

Leczenie żylaków w pochwie może pomóc Ci uniknąć komplikacji podczas porodu. Jeśli masz żylaki sromu, powinnaś skonsultować się z lekarzem w celu podjęcia właściwego leczenia. Najczęstsze objawy żylaków sromu to ból, zapalenie sromu i obrzęk. W ciężkich przypadkach, spuchnięte żyły mogą również wybrzuszać się na zewnątrz. Przedłużone stanie, chodzenie i seks mogą pogorszyć problem. Chociaż nie jest znane lekarstwo na żylaki pochwy, interwencja medyczna jest wskazana, jeśli odczuwasz znaczny dyskomfort.

Wczesna interwencja może zmniejszyć pionowy refluks krwi przez żyły jajnikowe i obniżyć obciążenie żył biodrowych wewnętrznych. Leczenie żylaków pochwy i połogu powinno obejmować zapobieganie przyczynie choroby. Wenografia miednicy i przekrwienie żył miednicy to badania, które mogą pomóc w identyfikacji źródła twojego schorzenia. Zabieg zwany embolizacją żył jajnikowych można również wykonać, aby zapobiec wystąpieniu żylaków sromu.

Oprócz badania fizycznego, do potwierdzenia diagnozy może być konieczne badanie ultrasonograficzne. Ponadto, specjalista może przepisać leki w celu zmniejszenia obrzęku i stanu zapalnego. W niektórych przypadkach schorzeniu można zapobiec poprzez zmianę diety oraz organizację czasu odpoczynku i pracy. Ćwiczenia to kolejny ważny czynnik w zapobieganiu żylakom sromu. Należy monitorować swoją wagę i dietę, pić dużo wody i unikać zaparć.

Żylaki związane z ciążą są częstsze niż możesz sobie zdawać sprawę. Szacuje się, że około dziesięć do dwudziestu procent kobiet w ciąży cierpi z powodu żylaków sromu. Większość kobiet nawet nie zdaje sobie sprawy, że je ma i nie szuka leczenia.

Leczenie chirurgiczne żylaków sromu jest powszechne. Jeśli jednak masz duży węzeł żylny na ścianie pochwy, powinnaś zgłosić się do flebologa. Takie leczenie pomoże zmniejszyć ryzyko wystąpienia zatorów żylnych w miednicy podczas porodu.

Nie jest znane lekarstwo na żylaki pochwy, ale można je leczyć. Niektóre kobiety są naturalnie bardziej podatne na rozwój żylaków niż inne. Stan ten zazwyczaj występuje w rodzinach. Aetna Inc. i personel Mayo Clinic opublikowali biuletyny polityki klinicznej dotyczące tego tematu.

Podobne tematy