Jeśli cierpisz z powodu „worków” pod oczami, powinieneś wiedzieć, że stan zapalny może prowadzić do słabego drenażu limfatycznego. Na szczęście istnieje wiele domowych sposobów, które mogą poprawić drenaż limfatyczny Twojej skóry. Jednym z takich środków jest limfatyczny masaż twarzy.

Prezentujemy Państwu treść opracowaną z udziałem medikom.com.pl

Tonacja skóry zmniejsza się z wiekiem

Z wiekiem nasza skóra traci tonację, co często jest bardziej zauważalne w obszarze pod oczami, tworząc ciemne kręgi. Te kręgi są wynikiem przedwczesnego rozpadu włókien kolagenu i elastyny. Nasza skóra traci również objętość i gęstość. Z wiekiem spowalnia się mikrokrążenie krwi i limfy pod oczami. Dochodzi również do utraty jędrności i elastyczności, co może prowadzić do powstawania worków pod oczami.

Układ limfatyczny spowalnia z wiekiem, zmniejszając usuwanie toksyn z najgłębszych warstw skóry. Skutkuje to obwisłym, postarzałym wyglądem. Aby zwalczyć oznaki starzenia, należy włączyć drenaż limfatyczny do codziennej pielęgnacji skóry. Zabieg ten może poprawić kontur okolicy pod oczami oraz jej strukturę. Jest bezpieczny dla skóry wrażliwej i może być nawet korzystny dla osób z trądzikiem różowatym.

Zapalenie powoduje powstawanie worków pod oczami

Do powstawania worków pod oczami może przyczynić się wiele czynników, w tym dziedziczność, makijaż komórkowy i sposób, w jaki śpisz. Możesz zmniejszyć widoczność worków pod oczami stosując chłodne okłady. Zimne plasterki ogórka lub torebki herbaty mogą być stosowane jako kompres na oczy. Spanie z podniesioną głową może również zmniejszyć retencję płynów wokół oczu.

Chociaż większość przypadków „worków” pod oczami jest nieszkodliwa, mogą one być bolesne lub drażniące, co może prowadzić do wysypki lub bólu głowy. Należy zgłosić się do lekarza, jeśli stan ten staje się bardziej poważny. Twój dostawca opieki zdrowotnej będzie chciał wykluczyć inne warunki bazowe przed leczeniem problemu. Należą do nich choroby tarczycy, infekcje i choroby tkanki łącznej. W ciężkich przypadkach może być wymagana procedura zwana chirurgią plastyczną.

Operacja powiek to kolejna opcja leczenia worków pod oczami. W tym zabiegu nadmiar tłuszczu jest usuwany z obszaru pod oczami, a procedura jest zazwyczaj wykonywana w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu może wystąpić pewne zasinienie lub obrzęk i może wystąpić suchość oczu lub niewyraźne widzenie. Nie należy trzeć oczu, ponieważ może to uszkodzić tkankę oka i zwiększyć ryzyko infekcji.

Inną częstą przyczyną powstawania „worków” pod oczami jest wiek. Z wiekiem zmienia się kostna budowa naszej twarzy, a ilość tkanki wystającej poza płaszczyznę twarzy ma tendencję do zwiększania się. Według Zenovii Gabriel, dyplomowanego dermatologa i eksperta w dziedzinie pielęgnacji skóry związanej z hormonami, poduszka tłuszczowa, która stanowi poduszkę dla gałek ocznych, ma tendencję do wystawania bardziej, a mięsień, który przytwierdza ją do czaszki, z czasem słabnie.

Zmiana diety to kolejna opcja na zmniejszenie obrzęku pod oczami. Unikaj przetworzonej żywności i pakowanej żywności o dużej zawartości sodu. Pij również dużo wody, aby wypłukać nadmiar sodu. Według American Heart Association, nie powinniśmy spożywać więcej niż 1,500 miligramów sodu dziennie. Jednak wielu Amerykanów spożywa prawie dwa razy tyle!

Zapalenie może być również spowodowane przez wiele innych schorzeń. Zapalenie zatok i powiek może również powodować obrzęk pod oczami. Mogą to być m.in. zapalenie zatok lub zapalenie tkanki łącznej oczodołu. Jeśli to one powodują Twoje objawy, najlepiej poszukać pomocy medycznej. Wczesne leczenie może zapobiec dalszym uszkodzeniom oka.

Zapalenie może prowadzić do pogorszenia funkcji układu limfatycznego

Układ limfatyczny to sieć przewodów, które transportują cienki, wodnisty płyn zwany limfą do krwiobiegu. Płyn ten zawiera białka, tłuszcze i białe krwinki zwane limfocytami. Komórki te filtrują i usuwają z organizmu obce materiały. Znajdują się one w całym ciele w grupach zwanych węzłami chłonnymi.

Układ limfatyczny ma kluczowe znaczenie dla równowagi płynów tkankowych i odporności. Odgrywa również rolę w zapaleniu i przerzutach nowotworów. Wcześniej uważano, że oko nie posiada naczyń limfatycznych – z wyjątkiem spojówki – ale identyfikacja markerów śródbłonka limfatycznego i czynników limfangiogenezy ujawniła, że pod oczami istnieją limfatyczne struktury. Konkretnie, naczynia limfatyczne znajdują się w limbusie rogówki, ciele rzęskowym i gruczole łzowym. Ponadto w mięśniach zewnątrzgałkowych mogą znajdować się układy podobne do limfatycznych.

W przypadku zauważenia pogorszenia funkcjonowania układu limfatycznego pod oczami należy zgłosić się do lekarza. Stan zapalny może dotyczyć wielu tkanek i narządów oka, w tym mięśni i tkanki tłuszczowej za oczami. Ponadto może powodować różne objawy, w tym podwójne widzenie i owrzodzenie na przedniej części oka.

Malformacje limfatyczne to rzadkie, niezłośliwe masy zawierające kanały wypełnione płynem. Uważa się, że powstają one w wyniku nieprawidłowego rozwoju układu limfatycznego. Najczęściej malformacje limfatyczne występują w obrębie głowy i szyi i ujawniają się po urodzeniu. Objawy zależą od ich wielkości i lokalizacji, ale niektóre z nich są bardzo poważne i mogą wpływać na pobliskie narządy i powodować oszpecenie.

Malformacje limfatyczne mogą być leczone chirurgicznie. Celem jest przywrócenie funkcji limfatycznych w dotkniętym obszarze przy jednoczesnym zapobieganiu szpecącym powikłaniom. W zależności od lokalizacji, częściowe usunięcie może być wystarczające do złagodzenia objawów. Jednakże, jeśli malformacja wpływa na ważne organy, usunięcie chirurgiczne może być konieczne.

Masaże poprawiające drenaż limfatyczny

Masaż z drenażem limfatycznym może pomóc zmniejszyć opuchliznę pod oczami. Stymuluje on krążenie krwi, pomaga skórze wchłaniać składniki stosowane w pielęgnacji skóry i poprawia dostarczanie tlenu. Może również pomóc wyeliminować toksyny, które mogą powodować cienie. Masaż ten będzie również podnieść martwe komórki krwi, które mogą powodować opuchliznę wokół oczu. Przyczyny powstawania tych komórek są różne, w tym zmęczenie, zły styl życia i nawyki zdrowotne, ekspozycja na niebieskie światło i alergie.

Masaże, które poprawiają drenaż limfatyczny pod okiem są świetną opcją, aby poprawić wygląd oczu, ale upewnij się, że znajdziesz licencjonowanego profesjonalistę, który jest wykwalifikowany w tym rodzaju leczenia. Jeśli poddajesz się masażowi drenażu limfatycznego po raz pierwszy, powinieneś wybrać renomowany salon, który oferuje tego typu usługi.

Masaże poprawiające drenaż limfatyczny pod okiem mogą być również korzystne dla pacjentek z rakiem piersi. W niektórych przypadkach układ limfatyczny organizmu może nie działać prawidłowo, powodując obrzęk. Gdy tak się dzieje, opuchnięty obszar może osiągnąć wielkość grejpfruta.

Chociaż masaże te mogą zmniejszyć worki pod oczami, należy uważać na wzdęcia, które są częstym objawem prawidłowego działania układu limfatycznego. Rezultaty masażu drenażu limfatycznego znikną, jeśli organizm nie będzie tego potrzebował. Jeśli nie stać cię na drogie masaże twarzy, możesz wykonać ten masaż na sobie w domu.

Istnieje wiele różnych technik dostępnych dla tego typu masażu. Profesjonalne kosmetyczki mogą używać swoich palców, ale możesz również spróbować tego zabiegu w domu, używając serum do twarzy i urządzenia do masażu twarzy. Przyłóż urządzenie do masażu do skóry, stosując lekki nacisk. Po nałożeniu urządzenia, użyj palców, aby wywrzeć nacisk na skórę od obojczyka w dół do węzłów chłonnych na szyi. Powtórz masaż co najmniej trzy razy.

Masaż limfatyczny twarzy jest popularnym zabiegiem przeciwzapalnym na obrzęki pod oczami. Jest on również skuteczny w konturowaniu twarzy. Wiele osób wybiera masaż limfatyczny twarzy jako alternatywę dla wypełniaczy i botoksu. Oprócz masażu twarzy, możesz również zdecydować się na serum nawilżające, które zawiera składniki zmniejszające opuchliznę.

Podobne tematy